SuperBiz wiadomości Włodzimierz Karpiński zdymisjonowany. Kto zostanie nowym ministrem skarbu państwa?

Włodzimierz Karpiński zdymisjonowany. Kto zostanie nowym ministrem skarbu państwa?

11.06.2015, godz. 15:32
WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI
WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI foto: Super Express

- Ja to mam problem Burego (członek PSL, zasiada w Komisji Skarbu Państwa), którego mogę wy...ać w kosmos - tą wypowiedzią ustępujący minister skarbu państwa zasłynął na nagraniach kelnerów luksusowych restauracji. Włodzimierz Karpiński, podobnie jak inni bohaterowie afery podsłuchowej, podał się do dymisji, a na jego miejsce sondowany jest dotychczasowy wiceminister Wojciech Kowalczyk oraz Krystyna Skowrońska, posłanka PO i przewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych. Jak zapowiedziała premier Ewa Kopacz następców ustępujących urzędników, poznamy po weekendzie.

Burego, którego mogę wy...ć w kosmos

Niełatwa jest rola ministra skarbu państwa. Dowodzą tego kariery polityków, którzy piastowali to stanowisko. Włodzimierz Karpiński urzędował niewiele ponad dwa lata. Zastąpił w 2013 r. Mikołaja Budzanowskiego, który zapłacił posadą za utratę kontroli nad rozmowami gazowymi z Rosją (w resorcie wytrzymał dwa lata).

Zobacz koniecznie: Zbigniew Stonoga - kontrowersyjny przedsiębiorca, który wypowiedział wojnę państwu

Karpiński w ministerstwie nadzorował spółki skarbu państwa, m.in. grupy energetyczne. Po wpadce swojego poprzednika, był wyczulony na rosyjskie próby zwiększenia wpływów w Grupie Azoty. Dlatego zainicjował prace nad przepisami przeciwdziałającymi wrogim przejęciom strategicznych przedsiębiorstw. Z sukcesem prowadził rozmowy z KE ws. pomocy państwa dla LOT-u i jego restrukturyzacji. Dzięki temu narodowy przewoźnik mógł otrzymać pomoc z budżetu państwa – bez tego zastrzyku pieniędzy LOT mógłby zbankrutować.

Ostry jak Karpiński

Minister skarbu, podobnie jak wielu innych polityków rządu i VIP-ów, nagrano w luksusowych restauracjach. W nielegalnych podsłuchach z niewiadomego źródła, Karpiński nie przebiera w słowach. Na spotkaniu z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem i Zdzisławem Gawlikiem (wiceminister skarbu) rozmawiano m.in. na temat osób pracujących w Polskiej Grupie Energetycznej i sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Spóźniony Karpiński (zajęty sprawami Polimexu) przywitał swoich towarzyszy słowami: "Sorry, ale kurka wodna, przez ten jeb..y Polimex po prostu". Dyskusja dotyczyła też m.in. Sławomira Nowaka, Elżbiety Bieńkowskiej czy Orlenu. Karpiński wyznał, co zamierza uczynić z przewodniczącym tej komisji. "Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj..ać w kosmos [...]". Na co odpowiedział mu Gawlik: "Nie zrobisz tego, nie dasz rady. Nie będziesz się przecież kopać ze wszystkimi". - Ja pie...lę – skwitował Karpiński.

Czytaj również: Najbogatsi posłowie. W 10-tce aż siedmiu z PO, a wśród nich Jacek Rostowski [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Włodzimierz Karpiński urodził się 1961 r. w Puławach. Ukończył Wydział Inżynierii Chemicznej na Politechnice Warszawskiej i Podyplomowe Studia menadżerskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zanim trafił do polityki zajmował się biznesem. W latach 1994-2001 piastował urząd wiceprezydenta Puław, a do 2005 był też radnym miasta oraz członkiem zarządu Zakładów Azotowych "Puławy".

Od początku istnienia PO jest związany z tą formacją. W 2001 r. bez powodzenia startował do Sejmu. Ta sztuka udała się mu dopiero w 2005 r. i później jeszcze w 2007 i w 2011. Dwa lata później został też wybrany na szefa lubelskich struktur Platformy. Przygodę z wielką polityką Karpiński rozpoczyna od krótkiego epizodu na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po kilku miesiącach przenosi się do nowo powstałego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Po dwóch latach zostaje powołany przez Donalda Tuska na urząd ministra skarbu państwa i zachowuje tekę przy zmianie sterów w rządzie, gdy Ewa Kopacz została premierem. Karpiński jest żonaty, ma pięciu synów.

Kto nowym ministrem?

Złotousty minister już rok temu był bliski pożegnania się z urzędem. Spekulowano, że po zaakceptowaniu powołania byłego doradcy Donalda Tuska Igora Ostachowicza do zarządu PKN Orlen bez wiedzy premier Kopacz, miał stracić stanowisko. Ostatecznie rezygnację złożył Ostachowicz, a Karpiński został w resorcie. A kto teraz zastąpi byłego już ministra?

Sprawdź także: Marek Belka nie zamierza odchodzić z NBP w związku z aferą taśmową

Naturalnym kandydatem wydaje się być wiceminister skarbu państwa Wojciech Kowalczyk, który rok temu trafił tam z resortu finansów. Jako podsekretarz stanu, nadzorował obszary związane z rozwojem rynku finansowego i instytucji finansowych działających m.in. w sektorze bankowym i kapitałowym. Wcześniej Kowalczyk zatrudniony był sektorze bankowym. Pracował m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Handlowym oraz Merrill Lynch International London.

Media spekulują również, że miejsce Karpińskiego może zająć Krystyna Skowrońska, posłanka PO i przewodnicząca sejmowej komisji finansów publicznych. - Wszystkie decyzje podejmuje pani premier – skomentowała plotki w "Rzeczpospolitej". Janusz Lewandowski z PO podkreśla, że "pani poseł zna się na gospodarce i finansach publicznych".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: