SuperBiz wiadomości Wniosek o 500 plus będzie trzeba składać co rok

Wniosek o 500 plus będzie trzeba składać co rok

24.07.2017, godz. 13:00
W Kielcach mało rodzin złożyło wniosek o 500 plus
foto: SHUTTERSTOCK

Prawo do wsparcia w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500 plus oficjalnie wystartował.

Od 2018 r. składanie wniosków o świadczenie 500 plus będzie możliwe od 1 lipca. Przypomnijmy, że w tym roku nowy okres zasiłkowy w systemie świadczeń rodzinnych rozpoczyna się 1 października. Oznacza to, że wszyscy, którzy chcą korzystać ze świadczeń – także ci, którzy otrzymywali je dotychczas, muszą złożyć wnioski. Będzie to można zrobić już od 1 sierpnia – zarówno osobiście w miejscu wyznaczonym przez urząd gminy, jak i elektronicznie, za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, bankowości elektronicznej, PUE ZUS – Platformu Usług Elektronicznych ZUS oraz Profilu Zaufanego.

Sprawdź także: Składanie wniosków o 500 plus. Ministerstwo pomyślało o spóźnialskich

W wyniku nowelizacji dotychczasowych przepisów został ujednolicony termin składania wniosków o różne formy wsparcia. W efekcie już od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenia wychowawcze z programu „Rodzina 500 plus", świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Warto przypomnieć, że okres zasiłkowy w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego pokrywa się z tym okresem świadczeniowym obowiązującym w programie „Rodzina 500 plus". Z kolei dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Czytaj też: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus

Ujednolicenie terminu składania wniosków o różne formy wsparcia to z jednej strony oszczędność czasu dla rodzin, a z drugiej – usprawnienie pracy urzędników, którzy szybciej rozpatrzą złożone przez rodziny wnioski.

Źródło: Superbiz.pl, MRPiPS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: