Wodoodporny banknot w Wielkiej Brytanii

i

Autor: Bank of England Wodoodporny banknot w Wielkiej Brytanii

Wodoodporny banknot z Winstonem Churchillem zastąpi papier

2016-06-04 13:24

Wytrzymały, odporny na podarcie pieniądz wyemitowano w Wielkiej Brytanii. Kraj ten jest kolejnym państwem, które planuje produkcję plastikowych banknotów na szerszą skalę.

Bank Angli (Bank of England) wyemitował pierwszy w historii Wielkiej Brytanii wodoodporny banknot. Pięciofuntowy pieniądz ujrzał światło dzienne w Blenheim Palace, XVIII-wiecznej rezydencji pod Oksfordem, gdzie urodził się Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii. Jego wizerunek zastąpił Elizabeth Fry, której portret figuruje obecnie na pięciofuntowych banknotach. Kobieta wsławiła się jako reformatorka więzień na wyspach. Była założycielką Instytutu Pielęgniarek, a dzięki jej działaniom zapewniono opiekę dzieciom kobiet pozbawionych wolnośći.

Płeć piękna nie zniknie całkowicie z angielskich pieniędzy. Na froncie nowej pięciofuntówki figuruje postać Królowej Elżbiety, a w przyszłym roku na rynek trafi kolejny plastikowy pieniądz, tym razem o nominale 10 funtów. Jego bohaterką zostanie wibitna brytyjska pisarka, Jane Austen, autorka takich bestsellerów, jak „Duma i uprzedzenie". W 2020 r. do grona wyróżnionych dołączy też słynny XIX-wieczny malarz i prekursor impresjonizmu, Mallord William Turner.

Przeczytaj również: Banknot 500 EURO wychodzi z obiegu [GALERIA]

Polimerowe funty szterlingi swoją wytrzymałość zawdzięczają tworzywu wykorzystywanemu do ich produkcji – polipropelynowej dwuosiowo orientowanej folii BOPP. Nie tylko są bardziej odporne na zniszczenia, ale również trudniej je podrobić. Ponadto korzystanie z nich gwarantuje wyższy poziom higieny niż w przypadku tradycyjnych, papierowych pieniędzy. Jak podaje Polish Express, przetarg na druk nowoczesnych banknotów ogłoszono jeszcze w 2013 r. Wartość przedsięwzięcia szacowano na 1 miliard funtów.

Pomysł na produkcję polimerowych banknotów opatentował jeszcze w latach 70. mieszkaniec Australii. Na przełomie lat 80. i 90. emicję tego rodzaju pieniędzy rozpoczął Bank Rezerw Australii (ang. Reserve Bank of Australia – RBA). Do 1996 r. wszystkie australijskie dolary zostały zastąpione polimerowymi banknotami.

W ślad za Australią poszły: Nowa Zelandia, Bermudy, Papua-Nowa Gwinea, Rumunia, Wietnam i Brunea, a do 2011 r. już siedem krajów z różnych części świata przestawiło się na takie banknoty. Krajami, które posiadają tego typu pieniądze w obiegu równoległe z papierowymi środkami płatniczymi są: Republika Mauritiusa, Kanada, Bangladesz, Brazylia, Chile, Dominikana, Hongkong, Indonezja, Izrael, Malezja , Meksyk, Nepal, Nigeria, Sri Lanka, Tajlandia, Samoa, Singapur i Zambia.

Źródła: biznes.onet.pl, polishexpress.co.uk, materialyinzynierskie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze