SuperBiz wiadomości Wojewoda lubelski żąda wygaszenia mandatu prezydenta Lublina

Wojewoda lubelski żąda wygaszenia mandatu prezydenta Lublina

03.01.2017, godz. 15:34
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk - prezydent Lublina foto: Facebook

Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski wysłał do Rady Miasta wezwanie do wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka. Powód? Negatywne wyniki kontroli CBA.

CBA dokładnie przyjrzało się zasadom pracy prezydenta Lublina. Na początku listopada CBA złożyło do Rady Miasta wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka. Agenci uznali, że prezydent miasta złamał przepisy (ale nie popełnił przestępstwa) zasiadając do początku 2016 roku w radzie nadzorczej PZU Życie. Zdaniem CBA tej spółce Skarb Państwa nie ma przynajmniej połowy udziałów lub akcji, a taki wymóg stawia ustawa antykorupcyjna. Oprócz tego CBA zarzuca również, że  formalnie Żuka do rady nie zgłosił Skarb Państwa, tylko PZU.

Zobacz: Miliardy złotych pójdą na więziennictwo

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk nie zgodził się z zarzutami CBA. Argumentów agentów nie przyjęli także radni Rady Miasta, którzy mandatu Żuka nie wygasili. W związku z tym CBA skierowało sprawę do wojewody lubelskiego. Ma on prawo wezwać Radę Miasta do wygaszenia mandatu prezydenta Krzysztofa Żuka, co też czyni. Rada Miasta ma 30 dni na wygaszenie mandatu prezydenta miasta.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: