SuperBiz wiadomości Work Service: Nadchodzi nowy boom rekrutacyjny i fala podwyżek!

Work Service: Nadchodzi nowy boom rekrutacyjny i fala podwyżek!

02.03.2017, godz. 13:49
Firma, biznes, przedsiębiorstwo, umowa
foto: SHUTTERSTOCK

Rekordowe i zaskakujące - tymi słowami określa wyniki swojego badania „Barometr Rynku Pracy” agencja Work Service. Według jej raportu jedna trzecia firm planuje zwiększenie zatrudnienia w najbliższych miesiącach, a prawie 30 proc. zapowiada podwyżki! To najlepsze wyniki w historii siedmiu edycji Barometru. Co ważne, dane dotyczą nie tylko zatrudnionych na umowę o pracę, ale także zleceniobiorców i samozatrudnionych. Co jeszcze wynika z badania?

- Po ubiegłorocznych spadkach poziomów bezrobocia i osiągnięciu najniższych wskazań od 25 lat, widzimy kontynuację dobrej koniunktury na rynku pracy. Firmy mają rekordowe plany rekrutacyjne, które zapowiada już 32 proc. pracodawców. To o 7 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, a już wtedy mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na tworzenie nowych miejsc pracy. Jednocześnie pracownicy są coraz spokojniejsi o swoje zatrudnienie, a ponad połowa z nich spodziewa się podwyżek w nadchodzących miesiącach – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service. Jak podkreślił na konferencji prasowej, wśród zatrudnionych spada liczba tych, którzy poszukują nowej pracy, a to właśnie głównie dzięki podwyżkom pensji, które generują ciekawą sytuację na rynku – skoro mniej jest chętnych do zmiany pracy, o pracowników będzie jeszcze ciężej niż obecnie, co może wywołać kolejną presję płacową na pracodawcach.

ZOBACZ TEŻ: Polacy ufają sobie, ale nie w kwestii pieniędzy

W Barometrze po raz pierwszy w historii zapytano pracodawców o to, co robią, by zatrzymać pracowników w firmie. Okazało się, że jakiekolwiek działania w tym celu podejmuje zaledwie 15 proc. zatrudniających,w dodatku są to głównie duże i średnie firmy. W 60 proc. przypadków zdaniem pracodawcy najlepszym sposobem na zatrzymanie pracownika jest podniesienie mu pensji. Tymczasem zatrudnienie, choć faktycznie pieniądze wymieniają na pierwszym miejscu, zaraz potem podkreślają, że myślą o zmianie pracy, ponieważ w swojej firmie nie widzą dla siebie żadnej możliwości rozwoju i awansu. Zdaniem Work Service, poprawienie stanu rzeczy w tej kwestii mogłoby pozytywnie wpłynąć zastopowanie niepożądanych przepływów kadrowych. Znacznie wzrósł odsetek (o prawie 12 punktów procentowych) osób, które są swoją pracą znudzone i powód ten traktują jako powód do jej zmiany. Takich pracowników jest ok. 30 proc.!

ZOBACZ TEŻ: Rynek pracy 2017. Zobacz, w jakim zawodzie najłatwiej znajdziesz pracę

Jak już się rzekło, podwyżki są jednak również oczekiwane przez pracowników. Work Service ma dla nich dobre wiadomości. - W wynikach naszych badań widzimy nadciągającą falę podwyżek. Niemal 29 proc. firm zapowiada podnoszenie wynagrodzeń dla swoich pracowników, a to najwyższe wskazanie w historii naszych badań i wynik lepszy o ponad 15 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku. Najlepszą koniunkturę widać w sektorze handlowym i produkcyjnym i tam wyższe płace będą w pierwszej kolejności odczuwalne – mówi Witucki. Tak optymistyczne dane pozytywnie nastrajają pracowników. Tylko ok. 18 proc. z nich obawia się o swoje miejsce pracy. A nawet jeśli mieliby ją stracić, są przekonani, że poszukiwanie nowego zajęcia nie zajmie im wiele czasu. Aż 13 proc. badanych twierdzi, że nową pracę znajdzie w ciągu tygodnia, ok. 24 proc. uważa, że w ciągu miesiąca. Tylko 6,2 proc. badanych uważa, że poszukiwanie pracy zajmie im ponad rok.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: