SuperBiz wiadomości Wrocław: diecezja zapłaci za mieszkanie 10 tys. zł. Lokal jest wart 80 razy tyle!

Wrocław: diecezja zapłaci za mieszkanie 10 tys. zł. Lokal jest wart 80 razy tyle!

08.03.2016, godz. 15:30
Wrocław
Wrocław foto: FOTO SE

- Miasto wszystkich powinno traktować równo. Jestem przeciwna oddawaniu za symboliczne kwoty gminnego majątku Kościołowi – mówi Renata Granowska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia, oburzona planami miasta, które za 10 tys. zł zamierza przekazać na potrzeby greckokatolickiego biskupa mieszkanie warte ok. 800 tys. zł. Wszystko bez przetargu!

Sprawa, którą opisuje „Gazeta Wrocławska”, dotyczy mieszkania w zabytkowej kamienicy w samym centrum stolicy Dolnego Śląska. Przed trzema laty piękny budynek przeszedł gruntowny remont warty pół miliona zł, finansowany głównie z gminnych pieniędzy. Jeden z lokali w kamienicy ma zostać przeznaczony na potrzeby greckokatolickiego biskupa, Włodzimierza Juszczaka.

ZOBACZ TEŻ: Wolontariusze zapłacą Kościołowi za pracę przy ŚDM. Od 50 do 300 zł!

Mieszkanie, o którym mowa, warte jest ok. 800 tys. zł. Nie należy ono do Kościoła, choć greckokatolicka Diecezja Wrocławsko-Gdańska jest wraz z miastem współwłaścicielem całej kamienicy. Opisywany lokal jest komunalny, ale już wkrótce także ma stać się własnością duchownych. Bez przetargu, za 10 tys. zł! Mieszkanie ma być rezydencją biskupa Juszczaka. Ksiądz nie będzie w nim jednak urzędował, będą tu najpewniej pokoje dla gości. Greckokatolicka diecezja zaznacza, że niedawno lokal przeszedł remont, za który zapłacono z kościelnych pieniędzy.

ZOBACZ TEŻ: Mocne słowa posłanki PiS ws. zakazu handlu w niedziele

O tym, czy kontrowersyjna transakcja dojdzie do skutku, ma ostatecznie zdecydować rada miasta. Jej (cytowana na wstępie) wiceprzewodnicząca, która reprezentuje klub Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą, zapowiada, że będzie głosowała przeciw sprzedaży mieszania. Tymczasem rzecznik prezydenta miasta, zapytany przez „Gazetę Wrocławską”, dlaczego lokal ma zostać sprzedany tak tanio, jak dotąd nie skomentował sprawy.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: