SuperBiz wiadomości Wskaźniki laserowe pod lupą UOKiK. Są liczne zastrzeżenia

Wskaźniki laserowe pod lupą UOKiK. Są liczne zastrzeżenia

21.03.2017, godz. 15:24
Laser ostrzeżenie
foto:

Popularne wskaźniki laserowe mogą niszczyć ludzki wzrok. UOKiK wziął pod lupę te urządzenia. Aż do co drugiego wskaźnika były zastrzeżenia.

Na zlecenie prezesa UOKiK w IV kwartale 2016 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 92 partie wskaźników laserowych (urządzeń wykorzystywanych na rozmaitych konferencjach słuzących do zaznaczania pola na monitorze czy tablicy). Podczas ogólnopolskiej kontroli, która dotyczyła głównie sklepów detalicznych oraz hurtowni, inspektorzy wykryli najwięcej uchybień przy oznaczaniu produktów. Aż 57 proc. wszystkich zakwestionowanych wskaźników laserowych miało niepełną instrukcję (a to i tak poprawa o ok. 20 peoc. w stosunku do poprzedniej kontroli). W przypadku 11 partii produktów przedsiębiorcy nie umieścili na wskaźnikach niezbędnych informacji, w tym ważnych ostrzeżeń. W tego typu produktach instrukcja obsługi jest niezwykle ważna. Nieumiejętne obchodzenie się ze wskaźnikiem może skutkować nawet uszkodzeniem wzroku.

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę

Ważne jest odpowiednie oznakowanie etykiety. Konsument musi na wstępie zdawać sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z urządzeniem, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też UOKiK przypomina, że etykieta musi zawierać trójkąt ostrzegawczy z symbolem wiązki lasera (z wyjątkiem urządzeń klasy 1- urządzenie bezpieczne w racjonalnie przewidywalnych warunkach. ), klasę lasera oraz odpowiednie ostrzeżenie (z wyjątkiem urządzeń klasy 1), a także informację o maksymalnej mocy, czasie trwania impulsu (jeśli laser pracuje impulsowo) i długości fali.

Źródło: UOKiK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: