SuperBiz wiadomości Wybierz konto, które się opłaca

Wybierz konto, które się opłaca

12.04.2011, godz. 02:00
Wybierz konto, które się opłaca
foto:

0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za kartę do konta, 0 zł za przelewy internetowe, 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów - tak banki zachęcają do zakładania u nich kont osobistych. Jednak darmowy rachunek to nie wszystko. Otwierając ROR, możemy liczyć na wiele dodatkowych korzyści, a nawet zarabiać.

Rachunek osobisty już dawno przestał spełniać rolę wyłącznie produktu, który służy do odbierania wynagrodzenia i opłacania rachunków. ROR-y coraz częściej stają się przepustką do wielu innych produktów bankowych. Posiadanie konta daje dostęp do produktów oszczędnościowych (lokaty, polisolokaty i rachunki oszczędnościowe) oraz kredytowych (kredyty gotówkowe, karty kredytowe oraz limity w koncie).

Limit w koncie

Jednak chyba najważniejsza korzyść płynąca z posiadania konta to możliwość skorzystania z debetu w koncie w ramach przyznanego limitu. Przydaje się, gdy zabraknie ci pieniędzy np. na zorganizowanie świąt albo potrzebujesz gotówki na konkretny zakup. Możesz wówczas wypłacić pieniądze z konta, zapłacić kartą lub wykonać przelew, mimo że na rachunku nie ma już ani grosza. Korzystając z limitu w koncie, możesz się zadłużać (jednorazowo lub co jakiś czas) - aż do wysokości ustalonej z bankiem kwoty. Kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (limit w koncie ROR) bywa tańszy i wygodniejszy niż pożyczka gotówkowa. W odróżnieniu od standardowej pożyczki odsetki za limit w rachunku naliczane są jedynie od wykorzystanej kwoty, a wysokość limitu ustalasz w umowie z bankiem. Zazwyczaj, gdy regularnie wpłacasz pieniądze na swoje konto, możesz liczyć na kredyt w wysokości dwu- lub trzykrotności miesięcznych wpływów na rachunek. Co więcej, niektóre banki oferują możliwość korzystania z limitu w koncie przez 7 dni w miesiącu bez odsetek.

Warto także sprawdzić, czy karta płatnicza nie jest zbyt droga. Zwykle bank daje ci bezpłatnie kartę debetową (np. Visa Electron czy Maestro), ale nie zawsze możesz jej za darmo używać (bank może pobierać za nią dodatkową miesięczną opłatę).

Jeśli korzystasz z limitu, zwróć uwagę, czy bank pobiera od niego prowizję i to niezależnie od tego, czy go wykorzystujesz, czy pieniądze spokojnie leżą i czekają w pogotowiu.

Kredyt bez odsetek

Mając konto osobiste w banku, możesz nawet dostać bezpłatnie nie tylko kartę debetową, ale i kredytową. To po prostu rodzaj bankowego kredytu. Daje ci możliwość zadłużania się do określonej kwoty, a płacąc kawałkiem plastiku, wydajesz nie swoje pieniądze. Przyznając kredytówkę, bank ocenia twoją zdolność kredytową i ustala wysokość limitu. Potem raz w miesiącu sumuje transakcje i wysyła ci ich zbiorcze zestawienie. Zasady spłaty zależą od banku - najczęściej trzeba spłacić minimalną kwotę w wysokości od 5 do 10 proc. zaciągniętego kredytu. Większość banków nie nalicza odsetek, jeśli kredyt w całości spłacisz w określonym terminie, najczęściej w ciągu dwóch tygodni od daty otrzymania miesięcznego zestawienia transakcji. Kredyt na karcie jest odnawialny - każda spłata zadłużenia automatycznie zwiększa dostępny limit. Przy korzystaniu z karty kredytowej ważna jest wysokość oprocentowania po upływie okresu bezodsetkowego oraz długość tego okresu.

Zarabiaj wydając

Ostatnio coraz częściej banki oferują karty z dołączonymi programami partnerskimi (karty co-brand). Dzięki nim posiadacz konta i karty może liczyć na rabaty i zniżki w sieciach sklepów czy w punktach usługowych będących partnerami danego banku albo zbierać punkty, które w przyszłości wymieni na nagrody. Możesz też otrzymać kartę, która zapewnia zniżki lub zwrot części dokonanych nią wydatków. Dodatkowo niektóre konta bankowe dają dostęp do prywatnej opieki lekarskiej czy usług assistance, które są pomocne w razie nagłych zdarzeń.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: