SuperBiz wiadomości Wybory prezydenckie 2015. Co zrobić, aby móc zagłosować? [PORADNIK]

Wybory prezydenckie 2015. Co zrobić, aby móc zagłosować? [PORADNIK]

20.05.2015, godz. 13:03
Wybory urna wyborcza
foto: Super Express

Wybory prezydenckie 2015. W niedzielę 24 maja odbędzie się druga tura wyborów na najwyższy urząd w państwie. Obywatele zdecydują, kto zostanie nowym prezydentem. Wyborcy, którzy chcą jeszcze wziąć udział w głosowaniu mogą  do piątku 22 maja pobrać w urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wyborcy, którzy przed I turą pobrali zaświadczenie, otrzymali również dokument umożliwiający głosowanie w dowolnym miejscu w Polsce w II turze. Podobnie, jeśli ktoś deklarował przed 10 maja, chęć głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, to nie musi teraz tego potwierdzać. Podobnie w przypadku dopisania do spisu wyborców (kraju i za granicą) dotyczy ono także drugiej tury wyborów.

Zobacz koniecznie: Wybory prezydenckie 2015. Duda faworytem bukmacherów

Są jednak osoby, które nie głosowały 10 maja z przyczyn formalnych, a teraz chcą spełnić swój obywatelski obowiązek. Mogą one do piątku 22 maja udać się do urzędu gminy, aby móc w niedzielę zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą w odpowiednim konsulacie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wyborcy, którzy otrzymali zaświadczenie przed pierwszą turą wyborów, a np. je zgubili, to nie otrzymają nowego!

Polacy na stale mieszkający za granicą, którzy będą 24 maja przebywać w kraju i zechcą tutaj oddać swój głos, mogą to zrobić z paszportem oraz jednym z dokumentów potwierdzających, że na stale przebywają na emigracji - np. karta stałego pobytu, dokumentu potwierdzającego zatrudnienie za granicą lub potwierdzającego uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą.

Sprawdź również: Wybory prezydenckie 2015. Kosztowne obietnice Andrzeja Dudy

Następnie należy udać się do dowolnego lokalu wyborczego, w którym komisja dopisuje taką osobę do spisu wyborców. W paszporcie otrzymamy pieczęć komisji. Taki wyborca może także głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez właściwego konsula.

np. karty stałego pobytu, dokumentu potwierdzającego zatrudnienie za granicą lub potwierdzającego uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: