SuperBiz wiadomości Wybory w USA. Amerykanie wybrali nie tylko Trumpa. Republikanie zdobyli Kongres [ZDJĘCIA]

Wybory w USA. Amerykanie wybrali nie tylko Trumpa. Republikanie zdobyli Kongres [ZDJĘCIA]

09.11.2016, godz. 15:45
Kapitol Stanów Zjednoczonych
foto: SHUTTERSTOCK

Donald Trump został wybrany na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Chociaż liczenie głosów jeszcze trwa, to rezultat wyborów już się nie zmieni. Amerykanie 8 listopada głosowali nie tylko na nowego przywódcę, ale również w wielu stanach odpowiadali na pytania referendalne i w całym kraju wybierali też członków Izby Reprezentantów, Senatu oraz gubernatorów.

Tegoroczne wybory w USA to nie tylko wielki sukces republikańskiego kandydata Donalda Trumpa, ale również samej partii. W odbywających się w tym samym czasie wyborach do amerykańskiego parlamentu - Kongresu, republikanie osiągnęli większość w obu izbach.

Sprawdź koniecznie: Wybory w USA. Donald Trump nowym prezydentem Ameryki [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Obecnie w Izbie Reprezentantów jest 246 Republikanów i 186 Demokratów, w Senacie odpowiednio 54 i 44 (poza tym dwóch senatorów niezależnych). We wtorek do wzięcia były wszystkie (435) fotele w pierwszym z tych zgromadzeń i 34 w drugim, w którym jedna trzecia członków jest wybierana co dwa lata na sześcioletni okres.

W stanie Illinois sukces odniosła tylko demokratyczna kandydatka Tammy Duckworth. Przegrali jednak inni kandydaci tej partii, na których liczono. W Indianie przegrał Evan Bayh, który kiedyś zasiadał w Senacie i planował tam powrót; pokonał go Republikanin Todd Young.

Reelekcję zapewnił sobie na Florydzie republikański senator Marco Rubio, jeden z czołowych rywali Trumpa do nominacji prezydenckiej w prawyborach w GOP.

Zobacz również: Ile będzie kosztował mur, który Trump chce wybudować między USA i Meksykiem?

W stanie Nevada mandat po odchodzącym na emeryturę liderze demokratycznej większości, senatorze Harrym Reidzie, zdobyła kandydatka z tej samej partii Catherine Cortez Masto. Pokonała ona republikańskiego kongresmana Joe Hecka.

W Karolinie Północnej republikański senator Richard Burr utrzymał jednak swój mandat, pokonując demokratyczną kandydatkę Deborah Ross. W Pensylwanii demokratyczna kandydatka Katie McGinty przegrała z urzędującym republikańskim senatorem Patem Toomeyem.

Podobnie w stanie Arizona, urzędujący senator John McCain, były kandydat na prezydenta w wyborach w 2008 r., obronił swój mandat pokonując Demokratkę Ann Kirkpatrick.

Czytaj także: Kiedy zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA?

Poza wyborami do Kongresu w 12 stanach, m.in. Indianie, Oregonie i Utah, ludzie wybierają też gubernatorów. Podobnie jest w terytoriach zależnych USA: Portoryko i Samoa Amerykańskim.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: