SuperBiz wiadomości [WYBORY USA] Dlaczego Amerykanie głosują we wtorek?

[WYBORY USA] Dlaczego Amerykanie głosują we wtorek?

07.11.2016, godz. 14:53
Czemu wybory prezydenckie odbywają się we wtorek?
foto: SHUTTERSTOCK

Już drugie stulecie Amerykanie wybierają prezydenta w listopadowy wtorek. A wszystkiemu jest winne... rolnictwo i targi. We wtorek obywatele Stanów Zjednoczonych wybiorą też 1/3 składu kongresmenów.

Dzień wyborów prezydenckich w USA jest precyzyjnie wybrany. Głosowanie odbywa się zawsze we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada. Taką decyzję podjął amerykański parlament, uwzględniając roczny rytm pracy na roli.

Sprawdź również: Wybory w USA. Na kogo byś zagłosował, gdybyś miał okazję? [SONDA]

Ukończone zbiory
Kongresmani uznali, że w listopadzie, kiedy jest już po zbiorach, rolnicy mogą bez przeszkód wziąć udział w głosowaniu. Tak ustalono termin wyborów już w 1845 roku, kiedy przyroda dosłownie nadawała ton ludzkiej egzystencji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, które były wtedy krajem rolniczym. Obecnie to manifestacja przywiązania Amerykanów do tradycji.

Po kościele i przed targiem
Konretny dzień został wybrany drogą eliminacji. Weekend odpadał, bo poświecony był na obrzędy religijne, duża część wyborców zostałaby w domu, bo podróżowaliby w dzień święty. Z kolei środa była dniem handlowym, co oznaczało postawienie narodu pod ścianą: albo pieniądze, albo polityka. Drogą kompromisu stanęło na wtorku. Dojechać można nawet z daleka - jest na to cały poniedziałek. Podobnie jest z powrotem - dzień zapasu pozwala wrócić na czas targu w swoim miasteczku.

ZOBACZ TEŻ: Przywileje prezydentów USA. Potężna władza i supersprzęt

Amerykanie co cztery lata głosują na prezydenta oraz jedną trzecią składu Kongresu, zawsze we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: