SuperBiz wiadomości Wybory w USA. Donald Trump nowym prezydentem Ameryki [WYNIKI GŁOSOWANIA, ZDJĘCIA]

Wybory w USA. Donald Trump nowym prezydentem Ameryki [WYNIKI GŁOSOWANIA, ZDJĘCIA]

09.11.2016, godz. 06:52
Wybory prezydenckie w USA - Donald Trump
foto: AP

Donald Trump nowym prezydentem USA. Według najnowszych danych miliarder zdobył już 288 głosów elektorskich z 270 potrzebnych do wygranej. Niespodziewanie ma ich więcej niż Hillary Clinton (215). Od dziś do dnia zaprzysiężenia (20 stycznia 2017 r.)  kontrowersyjny republikański polityk będzie tytułowany prezydentem-elektem.

Kandydat republikanów Donald Trump wygrał w nie tylko w konserwatywnych stanach, które tradycyjnie głosują Partią Republikańską. Miliarder zwyciężył także w kluczowych tzw. swing states, czyli regionach, które nigdy nie są pewne i o które toczy się najbardziej zacięta walka. Chodzi o m.in. Florydę, Ohio czy Północną Karolinę. Trump - według wyników opublikowanych przez CNN, wygrał w 29 na 50 stanów (w trzech są jeszcze liczone głosy).

Zobacz również: Ameryka wybrała Donalda Trumpa. Dolar traci do złotówki [REAKCJE NA RYNKACH]

W tradycji amerykańskiej to przegrany najpierw publicznie uznaje wyniki wyborów i gratuluje zwycięzcy.

Clinton wystąpi publicznie w środę rano - podała agencja Reutera, powołując się na członka jej sztabu. Oznacza to południe lub wczesne popołudnie czasu polskiego. To samo źródło informuje, że Clinton zadzwoniła do Trumpa z gratulacjami. Wspomniał o tym sam prezydent-elekt.

- Właśnie otrzymałem telefon od Clinton. Pogratulowała nam naszego zwycięstwa. Ja pogratulowałem jej za walkę - powiedział Trump. - Jesteśmy jej bardzo wdzięczni za jej służbę dla kraju - dodał.

- To czas, abyśmy razem stanęli wspólnie jako jeden naród. Czas na to. Obiecuję każdemu obywatelowi, że będę prezydentem wszystkich Amerykanów - mówi Trump do swoich zwolenników po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Prezydentowi-elektowi gratulują przywódcy polityczni z całego świata. Do Trumpa zadzwonił m.in. prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski polityk zaapelował do Trumpa o "konstruktywny dialog" w stosunkach Rosja-USA.

Czytaj koniecznie: Kiedy zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA? [WYNIKI WYBORÓW]

Wygrana Trumpa oznacza, że 45. prezydentem USA po raz pierwszy w historii tego kraju zostanie osoba bez żadnego politycznego dorobku i doświadczenia. Jego kandydatura wywołała wiele krytycznych komentarzy i obaw nie tylko w USA, ale i na świecie. Niektórzy politycy z krajów sojuszniczych USA, m.in. w Unii Europejskiej, nie ukrywali, że woleliby, by wygrała Clinton; m.in. wyrażano obawy, że administracja Trumpa osłabiłaby zaangażowanie USA w NATO i amerykańskie zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa sojuszników.

Bardzo dobry wynik 70-letniego Trumpa to całkowite zaskoczenie. Wszystkie sondaże w ostatnich dniach wskazywały, że to Clinton jest faworytką wyścigu prezydenckiego. Trump wygrał przede wszystkim dzięki poparciu białych mężczyzn oraz ewangelików, którzy od początku stanowili najwierniejszą grupę jego zwolenników. To na ogół ludzie bez wyższego wykształcenia, którym gorzej powodzi się w nowej, globalnej gospodarce. Przegrana Clinton sugeruje jednak, że najpewniej zagłosowało na nią znacznie mniej kobiet niż oczekiwano. Zdaniem komentatorów nagrania z seksistowskimi wypowiedziami Trumpa o kobietach nie wywarły na wyborcach tak wielkiego wpływu, jak można było się spodziewać.

O doskonałym wyniku wyborczym Trumpa zadecydowały niespodziewane zwycięstwa w kilku kluczowych stanach wahadłowych, w tym w Ohio, Karolinie Północnej i Pensylwanii. Gdy po wielu godzinach oczekiwania okazało się, że Republikanin wygrał także na Florydzie, czyli w największym stanie wahadłowym, jego wygrana była już bardzo prawdopodobna.

Zobacz też: Ile będzie kosztował mur, który chce wybudować Trump między USA i Meksykiem?

Zgodnie z prognozami Clinton wygrała wybory w stanach Waszyngton, Kalifornia, Maryland, Oregon, Connecticut, Maine, Illinois, Massachusetts, Delaware, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont i w stołecznym Dystrykcie Kolumbia (DC), czyli w Waszyngtonie, a także w wahadłowych stanach Kolorado, Nevada, Nowy Meksyk i Wirginia. Przegrała jednak także w kilku stanach wahadłowych, które w ostatnich wyborach częściej przypadały Demokratom, takich jak Pensylwania, Iowa, Wisconsin i Ohio.

Trump - zgodnie z przewidywaniami - zwyciężył w Alabamie, Arkansas, Indianie, Kansas, Kentucky, Luizjanie, Missisipi, Missouri, Montanie, Nebrasce, Oklahomie, Karolinie Południowej, Dakocie Północnej, Dakocie Południowej, Tennessee, Teksasie, Wirginii Zachodniej, Idaho, Georgii i Wyoming - czyli głównie w konserwatywnych stanach amerykańskiego Zachodu i Południa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Oto nowy prezydent USA". Kim jest miliarder Donald Trump?

Wybory w USA. Hillary Clinton vs Donald Trump [PORÓWNANIE KANDYDATÓW]

Co oznacza dla Polski wygrana Donalda Trumpa? [ROZMOWA]

Które stany trzeba zdobyć, aby wygrać wybory w USA? [INFOGRAFIKA]

Wybory w USA. Polak podniósł rękę na prezydenta. I inne ciekawoski

Dlaczego Amerykanie głosują we wtorek? [WYJAŚNIAMY]

Ile kosztują wybory w Ameryce?

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: