SuperBiz wiadomości Wybory w USA. Ekonomiści przeciwko Trumpowi

Wybory w USA. Ekonomiści przeciwko Trumpowi

03.11.2016, godz. 11:56
Trumpogąsienica! Owad z Peru wygląda jak Donald Trump
Trumpogąsienica! Owad z Peru wygląda jak Donald Trump foto: AP

Amerykańscy ekonomiści biją na alarm przed wyborami prezydenckimi w USA 8 listopada. Ponad 400 z nich podpisało się pod listem otwartym w którym krytykują kandydata Republikanów Donalda Trumpa i zachęcają do wyboru innego kandydata, nie wskazując bezpośrednio Demokratki Hillary Clinton.

Pod listem widnieją podpisy m.in. Olivera Harta, profesora Harvardu i tegorocznego laureata Nagrody Nobla oraz Paula Romera, głównego ekonomisty Banku Światowego.

Zobacz też: Wybory w USA. Clinton znała pytania przed debatami? Trump ma związki z Rosją?

Sygnatariusze wyrażają swój przeciw w sposobie prowadzenia kampanii przez miliardera, który ich zdaniem szerzy teorie spiskowe niepoparte faktami, budzi niepokój obywateli i obniża zaufanie do instytucji państwowych.

Za przykład ekonomiści podają argument Trumpa o produkcji w USA, która jego zdaniem się obniża, choć od 1980 roku jej poziom zwiększył się ponad dwukrotnie. Dodają, że republikanin straszy przed imigrantami i zapowiada budowę muru na granicy z Meksykiem, choć to ludność napływowa napędza gospodarkę.

- Jeśli Donald Trump zostanie wybrany, będzie stanowił zagrożenie dla demokratycznych i ekonomicznych instytucji oraz dla dobrobytu państwa – piszą zainteresowani.

Sprawdź koniecznie: Wybory USA. Jak wygląda głosowanie w Ameryce?

"Business Insider Polska" przypomina, że wcześniej inna grupa ekonomistów wystosowała podobny list w którym udzielono poparcie Trumpowi, a krytykowano propozycje Clinton. We wrześniowym liście miliardera wsparło 300 konserwatywnych ekonomistów, przedstawicieli think tanków i środowisk biznesowych.

 

Źródło: "Business Insider Polska"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: