SuperBiz wiadomości Wybory w Wielkiej Brytanii. Rząd May miał zyskać, a stracił większość w parlamencie. Funt drastycznie spada

Wybory w Wielkiej Brytanii. Rząd May miał zyskać, a stracił większość w parlamencie. Funt drastycznie spada

09.06.2017, godz. 10:57
Wybory w Wielkiej Brytanii
foto:

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May chciała przedterminowych wyborów parlamentarnych, aby jej partia Konserwatywna zyskała samodzielną większość w Izbie Gmin, co dałoby jej lepszą pozycję w kraju przed trudnymi negocjacjami ws. Brexitu z Brukselą. Wyniki sondaży exit polls pokazują, że partia rządząca May nie tylko nie zyskała dodatkowych mandatów, ale nawet je straciła! W reakcji na wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii funtów traci na wartości i kosztuje jedynie 4,75 zł.

Wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii
W czwartek Brytyjczycy wybierali 650 posłów w okręgach jednomandatowych w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Poranne prognozy telewizji BBC dawały rządzącej Partii Konserwatywnej 318 mandatów (o 13 mniej w 2015 r. i w momencie ogłoszenia wyborów), a opozycyjnej Partii Pracy 261 (odpowiednio aż o 29 i 32 głosy więcej).

Zobacz również: Kowalczyk ujawnia: Sadurska jest kandydatem na wiceprezesa PZU!

Jednocześnie Szkocka Partia Narodowa wprowadzi 32 deputowanych (o 24 mniej niż w 2015 r. i 22 mniej niż w momencie ogłoszenia wyborów), a Liberalni Demokraci - trzynastu deputowanych (odpowiednio o 5 i 4 więcej). Jeśli te liczby się potwierdzą, torysom zabrakłoby ośmiu mandatów do samodzielnej większości w Izbie Gmin. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powołanie mniejszościowego rządu Partii Konserwatywnej wspieranego przez północnoirlandzkich unionistów z Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) - podaje serwis wnp.pl.

Gdyby premier Theresa May zrezygnowała ze stanowiska szefowej rządu - do czego nawołuje lider partii pracy Jeremy Corbyn, rozpocząłby się żmudny proces formowania nowego rządu.

Sondażowe wybory wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii mocno odcisnęły piętno na kursie funta. Jeszcze w czwartek popołudniu kurs wynosił nawet 4,85 zł i wieczorem zaczął spadać. Momentami funt osiągał poziom 4,75 zł. Brytyjska waluta słabnie nie tylko po wyborczej nocy. Jej spadek zauważalny jest od kilku tygodni. Jeszcze w kwietniu za funta trzeba było zapłacić ok. 5,10 zł.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: