SuperBiz wiadomości Wybory we Francji. Umocnienie się złotego po I turze wyborów

Wybory we Francji. Umocnienie się złotego po I turze wyborów

24.04.2017, godz. 12:03
Polska giełda poszła mocno w górę
foto: SHUTTERSTOCK

We Francji odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. 7 maja w drugiej turze zmierzy się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Giełdy i rynki zareagowały na pierwsze wyniki umocnieniem złotego i europejskiej waluty.

Wybory prezydenckie we Francji 2017
Jak poinformowało w poniedziałek rano francuskie MSW, w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, 23,75 proc. głosów zdobył centrowy polityk Emmanuel Macron, a niewiele mniej, bo 21,53 proc., kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Zobacz również: Polska w Hanowerze na największych targach przemysłowych na świecie

Na trzecim miejscu znalazł się prawicowy konserwatysta Francois Fillon uzyskując 19,91 proc. głosów a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów. Uprawnionych do głosowania było ok. 47 mln obywateli. Frekwencja przy urnach przekroczyła 80 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja.

Poza polską walutą, która zyskała po informacjach płynących znad Sekwany, w siłę rośnie też euro. Macron uważany jest za polityka proeuropejskiego, który oddala wizję wyjścia Francji z Unii Europejskiej. Taki scenariusz staje się tym bardziej realny, gdyż poparcie Macronowi udzielili już konserwatyści i socjaliści. Po I turze we Francji z kolei mocno traci szwajcarski frank, japoński jen i złoto.

 

Źródło: Bankier.pl, "Puls Biznesu"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: