SuperBiz wiadomości Wydajemy coraz mniej funduszy europejskich. Inwestycje hamują

Wydajemy coraz mniej funduszy europejskich. Inwestycje hamują

14.10.2016, godz. 13:17
Inwestycje w Polsce
foto: SHUTTERSTOCK

Do lipca 2016 r. Polska wykorzystała mniej niż 2 proc. środków unijnych z puli na lata 2014–2020. Zmniejsza się także dynamika inwestyji – tylko w drugim kwartale roku osunęły się one o prawie 5 proc.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju, do lipca 2016 r. w ramach dofinansowań z UE wykorzystaliśmy jedynie 6 mld zł, czyli niecałe 2 proc. dostępnych środków w nowej perspektywie finansowej.

Analitycy Narodowego Banku Polskiego ocenili, że stan i tempo poprawy wdrażania funduszy unijnych w latach 2014–2020 jest niezadowalający. Jak podkreślili w raporcie: "ogranicza to pulę dostępnych środków dla finansowania inwestycji w przedsiebiorstwach oraz zmniejsza podaż przetargów ze strony sektora publicznego (gł. inwestycji infrastrukturalnych)".

Sprawdź także: Fundusze Europejskie szansą dla młodych

Znajduje to potwierdzenie w tegorocznych danych, dotyczących dynamiki inwestycji w Polsce. W pierwszym kwartale br. zmniejszyła się ona o 1,8 proc., natomiast w drugim aż o 4,9 proc.

Czym spowodowane są spadki? NBP w swoim raporcie tłumaczy je zwiększoną niepewnością, z jaką przedsiębiorcy oceniają perspektywy dla swoich firm oraz ich otoczenia. Nie bez znaczenia jest tu także wspomniany już wcześniej, zator w wydawaniu pieniędzy unijnych.

Źródło: NBP, MF, businessinsider.com.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: