SuperBiz wiadomości Wydatki na 500 są niedoszacowane. Rafalska tłumaczy dlaczego

Wydatki na 500 są niedoszacowane. Rafalska tłumaczy dlaczego

06.07.2017, godz. 12:05
Elżbieta Rafalska
Elżbieta Rafalska foto: Super Express

Program Rodzina 500 plus będzie kosztował w 2017 r. 24,5 mld zł. To o 1,4 mld zł więcej niż zakładano. „Różnica pomiędzy wydatkami a szacunkiem jest niewielka i oscyluje na poziomie maksymalnie 6 proc." – oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodaje, to skutek m.in. zbyt niskiej prognozy urodzin i niedocenienia liczby wypłat na pierwsze dziecko.

Wydatki na wypłaty świadczenia 500 plus pochłoną 24,5 mld zł, zamiast planowanych 23,1 mld zł.
Z czego to wynika?
„W trakcie realizacji programu Rodzina 500 plus zaobserwowaliśmy zjawisko dopasowywania dochodów w celu otrzymania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, w wyniku czego wzrosła liczba osób uprawnionych do świadczenia 500 plus" – napisała w komunikacie Rafalska.

Sprawdź także: PO odpowiada PiS: 500 Plus na pierwsze dziecko i 13. emerytura!

Drugą przyczyną, na którą wskazuje szefowa resortu, jest duża skala opóźnień w realizacji wniosków za poprzedni rok przez marszałków województw i konieczność wypłaty w 2017 r. zaległych świadczeń.
„Wyższe niż zakładane w ocenie skutków regulacji wydatki na program w 2017 r. wynikają również z konieczności wypłaty świadczeń wychowawczych należnych za rok ubiegły. Spowodowane jest to dużą skalą opóźnień w realizacji wniosków przez marszałków województw. Skutkuje to koniecznością wypłaty w bieżącym roku świadczeń przysługujących za kilkanaście miesięcy" – dodała minister.

Czytaj też: Rafalska: kobiety nie rezygnują z pracy przez „500 plus”

Zwróciła także uwagę na zbyt niską prognozę urodzin.
„Poziom urodzeń został przyjęty na podobnym, tylko nieco niższym poziomie, niż ma to rzeczywiście miejsce (5 tys. różnicy w 2016 roku). Biorąc pod uwagę skutki finansowe, ma to niewielkie znaczenie przy założeniu, że na każde »nieoszacowane« urodzone dziecko zostałoby przyznane świadczenie na okres 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia 2016 roku). Wydatki byłby wyższe o ok. 23 mln zł, co stanowiło w 2016 roku 0,1 proc. całości wydatków" – napisała Rafalska.

Zobacz również: 500 plus jest droższe niż zakładał rząd! Czy pieniędzy starczy dla wszystkich?

Mając na uwadze powyższe, różnica pomiędzy wydatkami a szacunkiem jest niewielka i oscyluje na poziomie maksymalnie 6 proc." – skomentowała.
Minister podkreśliła również, że z oceną różnicy między założeniami a realnymi wydatkami na program 500 plus, należy poczekać do zakończenia roku.

Źródło: onet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: