SuperBiz wiadomości Wyłudzenie VAT jak zbrodnia. Rząd przyjął nowelizację Kodeksu karnego

Wyłudzenie VAT jak zbrodnia. Rząd przyjął nowelizację Kodeksu karnego

14.09.2016, godz. 11:21
Polskie więzienia
foto: EAST NEWS

Za wyłudzenia podatku VAT będzie groziło nawet 25 lat więzienia. Rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego.

Rząd przyjął projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, teraz trafi pod obrady Sejmu. Rafał Bochenek mówił, że wysoką karę wprowadzono dlatego, że dotychczas takie przestępstwo nie było penalizowane w kodeksie karnym.

Zobacz również: Rafalska: Najniższa emerytura 1000 zł od marca 2017 roku

Projekt noweli m.in. Kodeksu karnego zawiera też przepis, zgodnie z którym kto podrabia lub przerabia fakturę w zakresie wysokości należności publiczno-prawnych albo takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Najwyższa kara (25 lat więzienia) będzie dotyczyła tych, którym udowodni się wyłudzenia VAT-u na kwotę co najmniej 5 milionów złotych.

Z danych zgromadzonych przez Prokuraturę Krajową wynika, że w latach 2010 - 2014 śledczy prowadzili średnio rokrocznie 330 postępowań w sprawie oszustw podatkowych. Z zależności od roku od 0 do 5 spraw kończyło się wyrokami ograniczenia wolności.

"Do rozmiarów poważnego problemu natury ekonomicznej i społecznej urosło zjawisko wyłudzenia podatku od towarów i usług (VAT). W wyniku podejmowanych w tym kierunku działań, najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze, budżet państwa ponosi straty liczone nawet w dziesiątkach miliardów złotych rocznie" - podkreśliło Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu.

"Chodzi (...) o to, by tego typu zachowania zmierzające do nielegalnego uzyskania środków finansowych kosztem budżetu państwa stały się nieopłacalne, a odpowiednio surowa sankcja karna miała walor odstraszający potencjalnych sprawców" - argumentują autorzy projektu.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości jest oczywiste, że osoby popełniające przestępstwa karnoskarbowe w większym stopniu niż sprawcy przestępstw kryminalnych planują swe działania, dokonując swoistego rachunku zysków i strat związanych z ich popełnianiem. "Zagrożenie tych czynów jedynie sankcjami wynikającymi z Kodeksu karnego skarbowego trudno uznać za wystarczające, szczególnie w sytuacji, gdy powodują one znaczne uszczuplenia dochodów budżetowych" - przekonuje resort.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: