SuperBiz wiadomości Wypłata w transzach i okres karencji

Wypłata w transzach i okres karencji

21.05.2008, godz. 17:26
Forsa 2
foto: Brak agencji
Kredyty na budowę domu są wypłacane w transzach według harmonogramu będącego załącznikiem do umowy kredytowej.

Przed wypłatą kolejnej transzy bank zazwyczaj chce sprawdzić postęp budowy. Zależnie od banku przebiega to w różny sposób:

- niektórym wystarczy dostarczenie zdjęć budowanego domu i okazanie dziennika budowy;

- inne dokonują inspekcji placu budowy, przy czym czasami za wizytę pracownika banku albo rzeczoznawcy trzeba zapłacić od 50 do 300 zł (taka kontrola jest na ogół konieczna przed wypłatą ostatniej transzy);

- oprócz tego niektóre żądają udokumentowania poniesionych kosztów poprzez przedstawienie faktur. Najbardziej wymagające pod tym względem banki chcą, aby faktury pokryły 80% transzy, innym wystarcza 50%.

Jak długa karencja?

Na czas budowy i wypłaty transz kredytu stosuje się karencję w spłacie kapitału. W tym czasie spłaca się tylko odsetki liczone dla wypłaconych już transz. Najkrótsza wynosi 12 miesięcy, niektóre banki udzielają jej nawet na 3,5 roku.

Czy warto szukać kredytu z najdłuższą karencją?

Przy wysokiej stopie procentowej i długim okresie spłaty odsetki stanowią większą część raty. Karencja w spłacie kapitału nie wpływa więc znacząco na obniżenie raty.

Na przykład jeśli zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 100 tys. zł na 20 lat w złotych oprocentowany stopą 6,5%, miesięczna spłata w trakcie karencji zmniejszy się o mniej więcej 200 zł (z 746 do 542 zł). Przy napiętym kosztorysie jednak i taka „ulga” ma swoją wartość.

Pełne raty kapitałowo-odsetkowe zaczynamy spłacać po wypłacie ostatniej transzy lub w terminie ustalonym w umowie.

Należy jednak pamietać, że różnice kursowe podnoszą rzeczywiste roczne oprocentowanie kredytów walutowych nawet o 1 punkt procentowy. Na przykład jeśli kredyt został zaciągnięty na 20 lat, a różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty wynosi 4% [(kurs sprzedaży – kurs kupna): kurs kupna x 100%], to do podanej stopy oprocentowania należy dodać około 0,6 punktu procentowego.

autor: Agnieszka Witulska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: