SuperBiz wiadomości Wyprawka szkolna. Ile wydamy na wyprawkę?

Wyprawka szkolna. Ile wydamy na wyprawkę?

17.08.2016, godz. 10:57
Wyprawka szkolna
foto: SHUTTERSTOCK

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało już niewiele. A to oznacza, że trzeba zacząć kompletować wyprawkę szkolną. W tym roku na wyprawkę szkolną rodzice zamierzają wydać średnio 580 zł. To o 100 zł mniej, niż w roku ubiegłym. Wtedy planowali wydatki na poziomie 683 zł – wynika z badania Barometr Providenta.

Wyprawka szkolna to spory wydatek, który każdego roku ponoszą rodzice. Wiadomo, że wyprawka szkolna to nie tylko książki, ale też zeszyty, piórniki, długopisy, kredki i wiele innych rzeczy. Często dzieci chcą, by ich wyprawka szkolna składała się z przedmiotów z wizerunkami bohaterów kreskówek. A wiadomo, że takie elementy wyprawki szkolnej często są bardzo drogie. Ile rodzice w tym roku wydadzą na wyprawkę szkolną? Co czwarty rodzic zamierza wydać na jedno dziecko poniżej 500 zł. W ubiegłym roku taką kwotę przeznaczał jedynie co piąty dorosły. Wciąż są rodzice, którzy na wyposażenie szkolne swoich pociech wydadzą 700 zł lub więcej – stanowią oni 20 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu Providenta.–  W ubiegłym roku obserwowaliśmy, że rodziny o mniejszych dochodach, planowały wydać na wyprawkę szkolną sumy wyraźnie większe niż średniozamożni, a ci z kolei więcej niż zamożni. W tym roku nie widzimy tej zależności – wskazuje Przemysław Kasza z działu analiz Provident Polska. – Rok temu, mniej zamożni rodzice, przy okazji rozpoczęcia roku, nadrabiali braki w wyposażeniu szkolnym swoich dzieci. Przypuszczam, że w tym roku braki były uzupełniane z bieżących wpływów, stąd teraz mniejsze wydatki na dodatkowe przybory szkolne – dodaje Przemysław Kasza.

Czytaj również: Rusza sezon szkolnych zakupów! Ile trzeba wydać na wyprawkę

Jak wynika z badania Barometr Providenta, najwięcej rodziców (prawie 70 proc.) sfinansuje wyprawkę szkolną z bieżących dochodów. 36 proc. badanych zadeklarowało, że wydatki pokryje ze środków otrzymywanych w ramach programu 500 plus.

–  Dla wielu rodziców wciąż znaczącym źródłem finansowania są oszczędności. Zamierza po nie sięgnąć 32 proc. badanych. Mniej osób niż w ubiegłym roku skorzysta z pomocy finansowej rodziny – łącznie 6 proc. Rok wcześniej na takie wsparcie liczyło 8 proc. rodziców. Z kolei pożyczkę na wyprawkę szkolną deklaruje jeden procent badanych – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Zobacz także: Rząd chce zlikwidować w zawodówki. Co proponuje w zamian?

W sumie wydatki szkolne w tym roku deklaruje 19 proc. Polaków. To właśnie oni muszą wygospodarować w swoim budżecie środki na wyprawkę szkolną dzieci. 63 proc. z nich stanowią osoby, które mają jedno dziecko w wieku szkolnym. Dwoje dzieci ma 31 proc. rodziców biorących udział w badaniu Providenta. Największe koszty, ponoszone przez rodziny wielodzietne, dotyczą blisko 6 proc. respondentów.

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 22-24.07.2016 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+. 

Źródło: materiały prasowe, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: