SuperBiz wiadomości Wyrzucasz jedzenie po świętach? Możesz temu zapobiec

Wyrzucasz jedzenie po świętach? Możesz temu zapobiec

23.12.2016, godz. 13:42
Świąteczne potrawy
foto: SHUTTERSTOCK

Co roku gospodarstwa domowe marnują ponad 2 mln ton jedzenia. Problem ten staje się szczególnie istotny w czasie Bożego Narodzenia, kiedy kupujemy znacznie więcej produktów niż jesteśmy w stanie zjeść. Oto kilka rad, dzięki którym w najbliższe święta nic się nie zmarnuje.

Każdego roku na świecie marnuje się ponad 1 mld ton jedzenia, z czego 100 mln ton w Europie. W Polsce wyrzuca się 9 mln ton, co stawia kraj na 5. pozycji wśród państw marnujących najwięcej jedzenia w Unii Europejskiej. Za marnowanie ponad 2 mln ton jedzenia odpowiadają gospodarstwa domowe. W czasie świąt Bożego Narodzenia problem ten staje się szczególnie istotny. Kupuje się wówczas znacznie więcej produktów i przygotowuje znacznie więcej potraw, aby świąteczny stół zastawiony był jak najobficiej.

Sprawdź także: 6 sposobów na zakupy, które nie czyszczą portfela

– Staramy się, żeby na stołach było 12 różnych potraw i to powoduje, że jedzenia jest więcej, w związku z tym często nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego. Po świętach dużo jedzenia wyrzucamy – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności.

Dopasuj potrawy do upodobań gości
Aby ograniczyć ilość marnowanego w czasie świąt jedzenia, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Podstawą jest lista zakupów, aby w sklepie nie ulegać pokusie kupowania zbyt wielu produktów. Przed jej sporządzaniem warto zapytać przyszłych gości o ich kulinarne preferencje. Może się bowiem okazać, że pewnych potraw nie ma sensu podawać na świątecznym stole. Warto przygotować mniej dań i mieć pewność, że wszystkie zostaną zjedzone.

Czytaj też: Polacy wyrzucają jedzenie. Najczęściej wędliny, pieczywo i warzywa

– Nie każdy lubi karpia, więc lepiej trochę mniej go usmażyć, a zrobić to, co ktoś bardziej lubi, np. barszcz z uszkami. Warto przygotować nieco mniej z danej potrawy, raczej ilości degustacyjne – mówi Maria Kowalewska.
Skosztowanie kilku potraw w mniejszych porcjach i tak wystarczy za cały posiłek.

Zamrażaj i przerabiaj
Warto również zastosować proste zasady przechowywania żywności – wiele świątecznych potraw można zamrozić. Do mrożenia nadaje się bigos, słodkie wypieki, mięsa i warzywa. W ten sposób można też przechowywać sałatki, o ile nie doda się do nich majonezu.
– Można wymyślać różne pasty rybne po świętach. Dzięki temu jest szansa na to, że zmarnuje się mniej żywności – mówi Maria Kowalewska.
Eksperci przypominają również, że w tym roku święta Bożego Narodzenia są stosunkowo krótkie, nie łączą się bowiem z weekendem, a Wigilia przypada w sobotę. Tym bardziej warto ograniczyć ilość przygotowywanego jedzenia.

Źródło: Newseria.pl, oprac.: GS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: