SuperBiz wiadomości Wysokie podatki dla prezesów

Wysokie podatki dla prezesów

28.12.2015, godz. 21:46
BIZNES FIRMA SPOTKANIE ZEBRANIE
foto: SHUTTERSTOCK

Prezydent podpisał poprawioną nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma za zadanie ograniczenie wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek Skarbu Państwa.

Uchwalona pod koniec listopada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładała m.in., że odprawy i odszkodowania dla członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, zostaną opodatkowane 70-proc. stawką podatku.


W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji.


Celem podpisanej w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę kolejnej nowelizacji ustawy jest doprecyzowanie, że takiemu wysokiemu opodatkowaniu podlegałyby jedynie odprawy osób bezpośrednio związanych z zarządzaniem spółką.

Głównym założeniem nowych przepisów jest przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów takich spółek. Ma ona też poprawić stan budżetu państwa poprzez zwiększenie wpływów do budżetu.


Nowe przepisy obejmą zarządy spółek, w których większość udziałów posiada Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, państwowe lub komunalne osoby prawne. Powyższymi zasadami opodatkowania zostaną objęte dochody uzyskane po dniu 1 stycznia 2016 r., kiedy nowelizacja wejdzie w życie.

Źródło: tvn24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: