SuperBiz wiadomości Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017 roku i to stopniowo

Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017 roku i to stopniowo

12.01.2016, godz. 13:23
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

To już pewne! Podwyższonej kwoty wolnej od podatku w tym roku nie będzie. Pomimo, że obiecywał to w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, a później Beata Szydła. Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział, że podwyższanie kwoty zacznie się w 2017 roku i potrwa "kilka lat". O ile wzrośnie w pierwszym roku? Tego polityk nie zdradził.

- Zadecydowaliśmy, że będzie się to odbywało w etapach. Krok po kroku - powiedział minister Szałamacha na spotkaniu z poznańskimi przedsiębiorcami. Szef resortu finansów nie podał, ile wyniesie pierwsza podniesiona kwota wolna od podatku. Zasugerował jedynie, że docelowo ma ona wynosić tyle, ile "minimum socjalne podawane przez GUS". Jak zauważa Money.pl w rzeczywistości minimum socjalne w Polsce szacuje nie GUS, ale Instytut Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj koniecznie: Dwa domy i 7 mln zł na koncie. Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś rocznie ma dochody poniżej tej kwoty, nie musi płacić PIT-u. W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda deklarował podniesienie jej do poziomu 8 tys. zł od 1 stycznia 2016 r. To nie nastąpiło, choć do sejmu trafił już prezydencki projekt ustawy.

Rocznie podwyżka kwoty wolnej od podatku obciążyłaby budżet sumą aż 21,2 mld zł.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: