SuperBiz wiadomości Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017?

Wyższa kwota wolna od podatku dopiero w 2017?

07.12.2015, godz. 12:39
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Prezydencki projekt podnoszący kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł jest już w sejmie, ale najprawdopodobniej nie wejdzie w życie od 1 stycznia jak obiecywał Andrzej Duda. - Podniesienie kwoty wolnej od podatku nie nastąpi od 1 stycznia przyszłego roku, ale rok później - zdementował minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk. Są również wątpliwości czy zamiast zapowiadanych 8 tys. nie pojawi się inna - niższa, kwota.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi jedynie 3091 zł. W skali roku zmusza ona do płacenia podatków osoby, których dochody są niższe od minimum egzystencji. Dlatego Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą. Nakazał podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu minimum egzystencji czyli ok. 6,5 tys. zł.

Sprawdź również: 500 zł na dziecko. 150 tys. rodzin straci świadczenia socjalne? [WYJAŚNIAMY]

W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda i w parlamentarnej PiS obiecywał zwiększenie jest nawet do 8 tys. zł. Duda deklarował, że nastąpi już to od 1 stycznia 2016 i szybko jego urzędnicy rozpoczęli pracę nad projektem ustawy. - - Rząd nie pracuje nad projektem zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Ten projekt przygotowuje prezydent. Jak projekt będzie, będziemy nad nim pracować - tłumaczyła premier Beata Szydło.

Z kolei w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister w kancelarii premiera Henryk Kowalczyk powiedział, że "podniesienie kwoty wolnej od podatku nie nastąpi od 1 stycznia przyszłego roku, ale rok później". - W przyszłym roku rząd będzie miał większą pewność, w jakim stanie będą finanse publiczne i jaki wariant zwiększenia kwoty wolnej będzie w związku z tym optymalny - wyjaśnił minister.

Rocznie podwyżka kwoty wolnej od podatku obciążyłaby budżet sumą aż 21,2 mld zł.Źródło: Wyborcza.biz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: