SuperBiz wiadomości Wyższe podatki i rozwój szarej strefy. Eksperci oceniają reformę zdrowia

Wyższe podatki i rozwój szarej strefy. Eksperci oceniają reformę zdrowia

28.07.2016, godz. 15:38
W Polsce brakuje lekarzy specjalistów
W Polsce brakuje lekarzy specjalistów foto: SHUTTERSTOCK

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział sporą reformę służby zdrowia w Polsce. Ma ona wejść w życie już za 1,5 roku i polegać przede wszystkim na likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz podniesieniu nakładów budżetowych na lecznictwo do 6 proc. PKB. Pracodawcy RP ostrzegają, że reforma spowoduje zwiększenie szarej strefy oraz wyższe podatki dla obywateli.

Wszyscy będą mieli dostęp do świadczeń zdrowotnych, służba zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa, a wzrost nakładów na jej utrzymanie będzie docelowo wynosił 6 proc. PKB – to najważniejsze punkty gigantycznej reformy zdrowotnej, którą szykuje rząd PiS

Sprawdź koniecznie: Rewolucja w służbie zdrowia. Receptę załatwi pielęgniarka. Zniknie NFZ

Zdaniem Pracodawców RP powszechny dostęp do opieki zdrowotnej może okazać się jednym z czynników zachęcających Polaków do przejścia do szarej strefy.

Minister Radziwiłł zapowiedział systematyczne zwiększanie nakładów finansowych na służbę zdrowia, począwszy od 2018 roku. Proces miałby się skończyć w 2025 roku. Jednak zdaniem Pracodawców RP "9-letni okres dochodzenia jest zdecydowanie zbyt długi".

To nie jedyny zarzut. Organizacja zwraca uwagę, że minister Radziwiłł nie wskazał źródła finansowania tej propozycji. "Zdawkowe zaznaczenie, że sfinansuje to budżet, jest próbą uniknięcia powiedzenia obywatelom prawdy, że to oni muszą zapłacić wyższe podatki, aby te pieniądze w budżecie się znalazły" - czytamy.

Dodatkowo Pracodawcy RP podkreślają, że w 2025 roku wzrosną koszty leczenia. Powodem ma być wejście do grupy osób w wieku 75 plus całego powojennego wyżu demograficznego.

 

Źródło: polityka.pl, tvn24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: