SuperBiz wiadomości Wzrasta sprzedaż przemycanych lub podrabianych papierosów

Wzrasta sprzedaż przemycanych lub podrabianych papierosów

16.06.2016, godz. 16:01
papierosy
foto: EAST NEWS

Sprzedaż przemyconych bądź podrobionych papierosów w Polsce w 2015 r. wyniosła 7,4 miliarda sztuk i była większa o 13 proc. niż w roku 2014  - wynika z raportu KPMG.

W tym samym czasie sprzedaż legalnych papierosów wyniosła 41,2 miliarda sztuk i była niższa o 2 proc. niż w roku poprzednim. Spadła również ich konsumpcja – o 800 mln sztuk. Równoległe jednak wzrosła konsumpcja papierosów z przemytu – również o 800 mln sztuk. Konsumpcja legalnych papierosów o 800 milionów sztuk, a konsumpcja papierosów z przemytu wzrosła o 800 milionów sztuk.

Zobacz także: Nowe zakazy dla e-papierosów. Co z paleniem w miejscach publicznych?

Zdaniem autorów raportu wzrost szarej strefy na rynku papierosów spowodowany jest głównie większym przemytem z Białorusi, Ukrainy i Rosji papierosów nazywanych „Illicit White”. To papierosy, które są legalnie wyprodukowane w kraju produkcji (np. Białoruś), ale z myślą o nielegalnym eksporcie do UE. Illicit Whites nie posiadają żadnych znaków akcyzy.

Krajem, z którego przemyt wzrósł najbardziej (z poziomu praktycznie zerowego do 1,3 miliarda sztuk papierosów) jest Ukraina. Przyczyną tego może być fakt, że ceny papierosów w tym kraju są o przeszło 80 proc. niższe niż w Polsce (przyczyniła się do tego niższa akcyza oraz spadek wartości hrywny). Autorzy raportu wskazują również, że wzrost liczny nielegalnych papierosów w Polsce może być związany z faktem, że w 2015 r. nasz kraj wydał 762 tys. wiz pracowniczych.

Jednocześnie Polsce udało się ograniczyć przemyt papierosów z naszego kraju do innych państw UE, w szczególności do Niemiec (tu spadek wyniósł ok. 900 milionów sztuk). Przemyt papierosów z Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł około 1,4 miliarda sztuk i był na podobnym poziomie co w roku poprzednim.

Czytaj również: Grecja w ogniu reform – od dziś mieszkańcy płacą wyższy VAT

Według KPMG konsumpcja papierosów podrabianych w Polsce (na poziomie 850 mln szt.) jest na podobnym poziomie, co w roku poprzednim. – Liczne sukcesy polskich służb związanych z likwidowaniem nielegalnych fabryk papierosów nie ograniczyły w znaczący sposób konsumpcji podrabianych papierosów w Polsce, ale zapewne uchroniły rynek krajowy i unijny przed wzrostem konsumpcji tzw. podróbek – czytamy w raporcie.

Średnie ceny papierosów (w euro):
Polska – 3,13
Ukraina – 0,58
Białoruś – 0,58
Niemcy – 5,34
Wielka Brytania – 5,34

Źródło: KPMG, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: