SuperBiz wiadomości Z 500 Plus będzie łatwiej o Mieszkanie Plus?

Z 500 Plus będzie łatwiej o Mieszkanie Plus?

13.06.2017, godz. 17:04
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus
Są szczegóły programu Mieszkanie Plus foto: SHUTTERSTOCK

Mieszkanie Plus to drugi program po 500 Plus, który ma zachęcić Polaków do zakładania rodziny, ale też poprawić ich sytuację poprzez łatwiejszy dostęp do infrastruktury mieszkaniowej. Po starcie programu jesienią 2016 roku jego realizacja jest na etapie budowy pierwszych mieszkań, które mają zostać oddane do użytku prawdopodobnie w grudniu 2017 roku.

Mieszkanie Plus to rządowy program w ramach którego mają być dostępne lokale na wynajem z opcją dojścia do własności. Ma być kolejnym „złotym strzałem" Prawa i Sprawiedliwości, który zapewni przychylność wyborców i przy okazji zachęci Polaków do zakładania rodziny.
Obecnie trwają już budowy m.in. w Jarocinie i Białej Podlaskiej, podpisywane są listy intencyjne z samorządami oraz poszukiwane są nowe lokalizacje.

Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, jakimi kryteriami będą kierować się przyznający mieszkania. Nieoficjalnie: w pierwszej kolejności mają być brane pod uwagę rodziny z dziećmi oraz młode pary, które w krótkiej perspektywie będą chciały założyć rodzinę. Ważna rolę w ocenie przyznania lokalu ma odegrać także wysokość dochodów.

Zobacz także: Drożyzna atakuje! Zobacz, które produkty i usługi podrożały


Wiceprezes BGK Nieruchomości, operatora rządowego programu ocenił we wtorek, że 500 Plus powinno być brane pod uwagę w ocenie zdolności kredytowej np. właśnie przy zakupie mieszkania. - W naszej ocenie, z punktu widzenia zarządzania ryzykiem kredytowym i oceny zdolności czynszowej, jest to stały i pewny strumień dochodu dla rodziny i jak najbardziej należy go włączać do wyliczeń – powiedział.

Sprawdź również: Polacy oszczędzają dzięki 500 plus


Stasiak przypomniał, że obecnie świadczenia z programu 500 plus nie są uwzględniane przy ocenie zdolności kredytowej i czynszowej. Ujawnił, że spółka planuje, aby 500 Plus było brane pod uwagę w programie Mieszkanie Plus: "Wzrasta wtedy zdolność czynszowa rodziny, a więc pewniejsze jest, że rodzina wynajmująca lokal będzie wywiązywać się z zapłaty".
Wiceprezes BGKN podkreślił także, że koszty wynajmu będą wynikać z kosztów budowy, a czynsz będzie musiał zawierać określoną stopę zwrotu dla Banku Gospodarstwa Krajowego, który inwestuje w mieszkania.

Obejrzyj również: O Programie Mieszkanie Plus opowiada Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości

 

Włodzimierz Stasiak zapewnił również, że operator programu chce, aby czynsze mieściły się w przedziale ok. 10-20 zł za mkw. Koszt wynajmu z docelowym wykupem ma być nieco wyższy (o ok. 20-40 proc.). Cena będzie także uzależniona od lokalizacji – w mniejszych miejscowościach będzie niższa, w związku z ceną gruntów.

 

Źródło: /GW /businessinsider.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: