SuperBiz wiadomości Z konta zakonu zniknęło ponad 10,5 mln zł. Sprawę bada prokuratura

Z konta zakonu zniknęło ponad 10,5 mln zł. Sprawę bada prokuratura

13.09.2016, godz. 14:52
Zgromadzenie Ducha Świętego w Bydgoszczy
foto: Wikimedia Commons

Prokuratura Okręgowa w Słupsku prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości finansowych, do jakich miało dochodzić w Zgromadzeniu Ducha Świętego w Bydgoszczy. Z konta zakonu zniknęło ponad 10,5 mln zł.

Z informacji, do których dotarła „Gazeta Pomorska” wynika, że pieniądze które zniknęły z kont zakonu pochodziły ze sprzedaży działek. Kiedy zakonnicy zorientowali się, że brakuje ponad 10 milionów złotych, postanowili zlecić audyt. 

Z raportu sporządzonego na zlecenie nowego prowincjała zakonu ojca Dariusza Andrzejewskiego ma wynikać, że pieniądze zniknęły przez rozrzutność poprzedniego prowincjała i ekonoma prowincjonalnego, którzy zarządzali zgromadzeniem przez 3 poprzednie kadencje. Duchowni mieli wydawać pieniądze na prywatne potrzeby m.in. zagraniczne podróże, kupować drogie sprzęty, materiały do remontów rodzinnych posiadłości, a także wypłacać spore kwoty gotówki. Część pieniędzy miała też być źle zainwestowana.

Czytaj: Konflikt ZAiKS - ŚDM. Po czyjej stronie stanęło Ministerstwo Kultury?

Raport z audytu trafił do biura Generalnego Zgromadzenia Świętego Ducha w Rzymie. Jednak, jak podaje „Gazeta Pomorska”, reakcja duchownych była zaskakująca –  zawieszono ojca Andrzejewskiego, który zlecił audyt.

Marek Buchwałd z Prokuratury Okręgowej w Słupsku informuje, że postępowanie dotyczy niegospodarności i możliwości nierzetelnego dysponowania finansami Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Miało do nich dochodzić w latach 2004-2015. Z zawiadomienie, które otrzymała prokuratura wynika, że mowa o kwocie 10,5 mln złotych.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów.

Źródło: pomorska.pl, tvn24.pl; oprac. MK 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: