SuperBiz wiadomości Z powodu 500 plus z pracy odeszło 150 tys. kobiet

Z powodu 500 plus z pracy odeszło 150 tys. kobiet

07.12.2016, godz. 12:26
Smutna rodzina
Smutna rodzina foto: SHUTTERSTOCK

Do tej pory na ten temat tylko spekulowano, najnowsze dane zebrane przez GUS pokazują jednak, że to, przed czym przestrzegali ekperci stało się faktem. Kobiety rezygnują z pracy z powodu 500 plus.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) autorstwa GUS pokazuje, że od marca do września br. liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 150 tys. Osoby te podają jako powód niepodejmowania pracy „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”. Równocześnie wzrosła liczba niepracujących zawodowo w wieku 25–44 lata, a jedyną grupą, w której spadła aktywność zawodowa, są kobiety. Co ciekawe, zmiany te mają miejsce w czasie dość dynamicznego spadku bezrobocia: w listopadzie, według szacunków resortu rodziny i pracy opublikowanych wczoraj, wyniosło 8,2 proc. Ostatni raz było tak niskie w 1991 r.

– Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500 plus – mówi Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

Czytaj również: Program 500 plus sprawił, że Święty Mikołaj będzie hojny

Podobnego zdania jest Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, które sugerują, że dezaktywizacja dotyczy kobiet, i to w wieku, w którym rodzą dzieci – zauważa Jankowiak.

Eksperci ostrzegają, że to, co dziś z punktu widzenia kobiet i ich rodzin może wydawać się korzystne, w przyszłości może wpędzić je w kłopoty. Zwłaszcza, jeżeli opuszczą rynek pracy na dłużej. Niestety, istnieje poważne ryzyko, że ich emerytury będą wtedy na głodowym poziomie.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: