SuperBiz wiadomości Za elektrośmieci zapłacimy 71 tys. euro kary dziennie

Za elektrośmieci zapłacimy 71 tys. euro kary dziennie

04.05.2015, godz. 17:00
Parlament Europejski, Unia Europejska
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie przepisów unijnych dotyczących recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Chodzi o zmienione unijne przepisy z 2012 roku, które miały zapobiegać niekorzystnemu wpływowi na środowisko odpadów z komputerów, telewizorów, lodówek czy telefonów komórkowych i powinny być wprowadzone do 14 lutego 2014 roku.

Zobacz także: Polacy za mało zarabiają! Niskie zarobki Polaków

Tymczasem żaden projekt ustawodawczy w tej sprawie nie wpłynął do polskiego parlamentu – jak stwierdził Enrico Brivio, rzecznik KE ds. środowiska. Dlatego KE najpierw wysłała upomnienie do naszego rządu, a teraz złożyła do Trybunału Sprawiedliwości wniosek o nałożenie na Polskę kary w wysokości ponad 71 tysięcy euro dziennie do czasu wdrożenia regulacji. Kara będzie naliczana od dnia, w ktorym zapadnie werdykt.

Do 2016 roku aż 45 procent sprzedanego sprzętu elektronicznego powinno  być poddane recyclingowi, a do 2019 zbiórka elektrośmieci powinna być na poziomie 65 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego. Według danych KE zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to najszybciej rosnące odpady w Unii.. Przewiduje się, że w 2020 roku będzie ich ponad 12 milionów ton.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: