SuperBiz wiadomości Za mandat zapłacimy kartą. Prezydent podpisał ustawę

Za mandat zapłacimy kartą. Prezydent podpisał ustawę

25.07.2017, godz. 15:39
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda foto: EAST NEWS

Koniec z problemem płacenia za mandaty, kiedy nie będziemy mieć przy sobie gotówki. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia płatność za otrzymane mandaty za pośrednictwem karty płatniczej. Nowelizacja ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Mandat zapłacimy kartą płatniczą
Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wprowadza nową opcję płacenia za mandaty nałożone przez policjanta: za pomocą karty płatniczej. Do tej pory przewidziany był mandat kredytowany i zaoczny dla osób na stałe mieszkających w Polsce, co oznaczało, że ukarani musieli dokonać przelewu na wskazany rachunek bankowy. Mandat gotówkowy dotyczył cudzoziemców i musiał być opłacony bezpośrednio u funkcjonariusza, więc to głównie obcokrajowców dotyczył problem, kiedy nie posiadali przy sobie gotówki lub polskiej waluty, a chcieli zapłacić kartą.

Sprawdź również: Ustawa uszczelniająca 500 Plus podpisana przez prezydenta

Udogodnienie spotkało się z aprobatą wszystkich kierowców, ponieważ w związku z nowelizacją sami będą mogli zadecydować o metodzie płatności. Ukarany mandatem poniesie także koszty opłat bankowych, wynikających z dokonania transakcji. Policja zostanie na początku wyposażona w 2 tys. terminali płatniczych. Koszt jednego to ok. 800 złotych za sztukę.

 

Źródło: prezydent.pl/businessinsider.pl/tvn24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: