SuperBiz wiadomości Za wcześniejsze emerytury zapłacimy wszyscy grube miliardy złotych

Za wcześniejsze emerytury zapłacimy wszyscy grube miliardy złotych

10.01.2017, godz. 13:48
Pieniądze
foto: SHUTTERSTOCK

Według czarnych scenariuszy do systemu ubezpieczeń społecznych w 2019 r., czyli pod koniec kadencji rządu, trzeba będzie dołożyć nawet 61 mld zł. Dwa lata później dotacja ta może wynieść aż 70 mld zł – to wyniki symulacji finansowania budżetu, którą ZUS przygotował na potrzeby rządu.

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej", powyższe wyliczenia zakładają najbardziej pesymistyczny wariant, w myśl którego wszyscy Polacy przejdą na emeryturę w chwili osiągnięcia ustawowego, niższego wieku emerytalnego.
ZUS przygotował symulację na podstawie kilku różnych swoich wcześniejszych analiz. Z jednej z nich wynika, że przez niższy wiek emerytalny w październiku 2017 r. dodatkowy ubytek w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wyniesie 2 mld zł, w 2018 r. wzrośnie on do 10 mld zł, zaś w 2019 r. do 13 mld zł.

Czytaj też: Rząd obniża wiek emerytalny, a Polacy chcą pracować. Warunek jest jeden

Konieczność dotowania FUS, pojawia się wtedy, gdy składki nie wystarczają na pokrycie bieżących wypłat.
"W 2017 r. ubezpieczeni wpłacą do funduszu ok. 161 mld zł, podczas gdy wypłaci on 211,5 mld zł emerytur, rent i innych świadczeń. Obniżenie wieku do 60 i 65 lat spowoduje, że te nożyce otworzą się jeszcze bardziej" – czytamy w „DGP".

Zobacz również: Kolejne pomysły ZUS: albo praca, albo emerytura powszechna

Dziennik zauważa także, że sytuacja FUS pogarsza się nie od dziś, jednak poprzednie rządy stosowały rozwiązanie, które pozwalało to częściowo ukryć. Polegało ono na tym, że zamiast dotować fundusz, wypłacano mu pożyczki z budżetu. Z praktyką tą zerwał rząd PiS, po ogłoszeniu przez prezesa ZUS, że zakład nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego długu.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: