Poker

i

Autor: Shutterstock Poker

Zablokowano 600 stron z grami hazardowymi. Wzrosną wpływy do budżetu państwa?

2017-08-20 15:32

Od 1 lipca dostawcy domen internetowych muszą blokować dostęp do wszystkich stron hazardowych, które nie są zarejestrowane w Polsce. Ministerstwo Finansów prowadzi i na bieżąco aktualizuje jawny rejestr stron zakazanych. Może do niego trafić każda firma, która nie posiada zezwolenia na prowadzenie gier hazardowych w naszym kraju.

W myśl obowiązujących przepisów do gier hazardowych zalicza się: gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty i gry na automatach. Spółka, która uzyska koncesję na kasyno gry, może prowadzić działalność z obszaru gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości i gier na automatach. Jednak z internetu zniknęły setki stron, które umożliwiały gry w brydża czy pokera, m.in. światowy lider w tym zakresie, serwis Pokerstars. Wiceminister finansów, Wiesław Janczyk, uważa ustawę hazardową za wielki sukces i liczy na pomnożenie wpływów z hazardu do budżetu państwa. - Od początku lipca zablokowaliśmy około 600 stron z nielegalnym hazardem - ocenił cytowany przez money.pl minister Janczyk..

Ponadto po nowelizacji ustawy hazardowej, której zasadnicza część weszła w życie 1 kwietnia, Totalizator Sportowy ma monopol na gry na automatach (tzw. jednorękich bandytach). Wszystkie automaty do gier zręcznościowych, które nie podlegają Totalizatorowi Sportowemu, stały się nielegalne.

- Po pierwsze został wyłączony w dużym stopniu rynek nielegalny, szara strefa, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie automatów do gier zręcznościowych. Ustawa okazała się bardzo dobrze napisana, nie pozostawiła, tak jak inne dokumenty nowelizacyjne - poprzednie - cienia wątpliwości, co do interpretacji przepisów - powiedział minister.

Sekretarz stanu w MF chwalił funkcjonowanie rejestru stron zakazanych. - To powoduje, że klienci, obywatele naszego kraju, są o wiele bardziej bezpieczni niż do tej pory przy korzystaniu z tych usług oferowanych często z zagranicy, z rajów podatkowych, albo innych krajów UE - podkreślił. O ile pod koniec 2016 r. szacowano, że udział szarej strefy w rynku hazardowym wynosi 90 proc., o tyle teraz rząd szacuje, że zmaleje on do kilku procent.

Ministerstwo Finansów spodziewa się, że dzięki nowelizacji ustawy hazardowej wpływy państwa z hazardu będą sięgać 1,5 mld złotych. Środki te będą pochodzić od podatków płaconych przez bukmacherów, ale także będą gromadzone wskutek "przejęcia" jednorękich bandytów. Dotychczas za nielegalne posiadanie automatu groziła kara w wysokości 12 tys. złotych. Teraz grzywna może wynieść nawet 100 tys. złotych.

Zobacz też: Pogrom wśród właścicieli automatów do gier! Nowe prawo zbiera żniwo

Przeczytaj także: Beata Szydło zablokuje ważną ustawę PiS? Chodzi o miliard złotych

Polecamy: Totalizator Sportowy przejmuje automaty do gier i wprowadza loterię EuroJackpot

Oprac. na podst. money.pl, tvn24bis.pl, polskieradio.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze