SuperBiz wiadomości Zabraknie pieniędzy na 500+? Rząd ma problem nie tylko z podatkiem handlowym

Zabraknie pieniędzy na 500+? Rząd ma problem nie tylko z podatkiem handlowym

21.09.2016, godz. 09:59
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów musi wycofać się z poboru podatku handlowego, a na domiar złego prognozowane wpływy z podatku bankowego są o 1,5 mld mniejsze od zakładanych. W tym roku budżet państwa tego nie odczuje, ale w przyszłym rządzący mogą mieć poważny problem. Szczególnie zagrożony jest program "Rodzina 500+", który pochłonie ponad 22 mld zł.

350 mln zł - mniej więcej tyle pieniędzy co miesiąc wpłacają do kasy państwa instytucje finansowe z tytułu tzw. podatku bankowego (podatek od niektórych instytucji finansowych), który wprowadził rząd PiS.

Sprawdź również: Komornik bezprawnie zablokował środki z 500+, bo "to nie jego problem"

Według informacji przekazanych money.pl przez resort finansów od początku obowiązywania podatku wpływy z niego sięgnęły na koniec sierpnia 2,1 miliarda złotych. Jest to więc suma, którą instytucje finansowe (głównie banki, a także ubezpieczyciele) wpłaciły przez sześć miesięcy, bo pierwsze pieniądze popłynęły do fiskusa w marcu.

Tymczasem w ustawie budżetowej na 2016 rok można przeczytać, że rząd zaplanował dochody z podatku bankowego na poziomie 5,5 mld zł. Chcąc zrealizować takie założenie, wpływy z podatku - w ostatnich czterech miesiącach roku - musiałyby skoczyć z 350 mln do 850 mln zł miesięcznie.

- To nierealne. Zakładam, że w całym 2016 roku rząd z tytułu podatku bankowego zbierze maksymalnie 4 mld zł. Zresztą takie były wstępne założenia ekonomistów - mówi money.pl Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI i ekspert od finansów sektora bankowego w Polsce.

Jeżeli taki scenariusz się zrealizuje, będzie to oznaczać ubytek około 1,5 mld zł wobec założeń budżetowych.

 

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: