SuperBiz wiadomości Zakaz handlu w niedziele: 36 tys. osób straci pracę

Zakaz handlu w niedziele: 36 tys. osób straci pracę

01.12.2016, godz. 09:56
Zakaz handlu w niedzielę
foto: SHUTTERSTOCK

Pracę straci 36 tys. osób, obroty sklepów spadną o co najmniej 9,6 mld zł, a skarb państwa straci 1,8 mld zł – to konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, wyłaniające się z raportu PwC, na które powołuje się Konfederacja Lewiatan.

– Szacujemy, że spadek obrotów w całym sektorze handlu detalicznego w Polsce wyniesie co najmniej 9,6 mld zł, a spadek zatrudnienia minimum 36 tys. osób. Bezpośrednie straty skarbu państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele to co najmniej 1,8 mld zł – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Czytaj też: Czym grozi zakaz handlu w niedziele?

Powyższe szacunki pochodzą ze szczegółowej analizy możliwych skutków wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, którą PwC przygotowało w odniesieniu do propozycji Sekcji Krajowej Handlu NSZZ Solidarność.

Centra handlowe stracą najwięcej
Na wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele stracą najbardziej punkty handlowe i usługowe zlokalizowane w centrach handlowych – ich obroty spadną o 4,6 mld zł, przez co pracę może stracić od 19 do 20 tys. osób. Najpoważniejsze konsekwencje z tego tytułu poniesie branża odzieżowa, która jest kluczowym najemcą galerii. Sektor musi liczyć się z możliwością zmniejszenia obrotów o 1,3 mld zł i zatrudnienia o 6–7 tys. osób.

Sprawdź także: Chcesz dorobić na święta? Te branże szukają pracowników tymczasowych

– Możliwość działalności w niedziele przysługiwałaby nie więcej niż 10 proc. sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to, że koszty eksploatacyjne będą dzielone na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców, co w konsekwencji oznacza ich sześciokrotny wzrost. Wobec wzrostu czynszu i oczekiwanej niższej sprzedaży należy spodziewać się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele. Galerie i obiekty handlowe pozostaną zamknięte – zapowiada cytowany w komunikacie Radosław Knap, dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Handel w niedziele w Europie
Konfederacja Lewiatan podkreśla, że do takiego wzrostu czynszów doszło na Węgrzech w trakcie roku od momentu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele.

Zobacz również: Zakaz handlu w niedziele to problem ze świeżymi dostawami w poniedziałek?

– Żadne państwo naszego regionu nie zakazuje handlu w niedziele. Państwa Europy Zachodniej ograniczające handel w niedziele, sukcesywnie liberalizują przepisy od ponad 20 lat. W ostatnich latach osiem państw członkowskich Unii Europejskiej zniosło lub znacząco ograniczyło zakaz handlu w niedziele. Zakaz wprowadzono jedynie na Węgrzech, gdzie zniesiono go po roku, i na Cyprze, gdzie odrzucił go Sąd Najwyższy – dodaje Rafał Trzeciakowski, Ekonomista FOR.

Polski handel detaliczny w liczbach
„Handel detaliczny w Polsce to wg GUS ponad 690 mld zł obrotów w 2015 r. zrealizowanych w 360 tys. sklepów – 2/3 obrotów ma miejsce w sklepach o powierzchni powyżej 400 mkw. Ten sektor daje pracę ponad 1,2 mln osób. Wygenerowana przez handel detaliczny wartość dodana to ponad 95 mld zł – odpowiada to 5,3 proc. PKB Polski. Na koniec 2015 r. w Polsce działało 448 centrów handlowych zatrudniających łącznie ok 400 tys. osób. Obroty realizowane w centrach handlowych przekraczają 120 mld zł" - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: