SuperBiz wiadomości Zakaz handlu w niedzielę coraz bliżej. W piątek projekt trafi do Sejmu

Zakaz handlu w niedzielę coraz bliżej. W piątek projekt trafi do Sejmu

31.08.2016, godz. 19:40
Piotr Duda
foto: Super Express

Związkowcy zebrali już ponad 300 tys. podpisów pod projektem ustawy zakazującej pracy w handlu w niedzielę. Jeśli przepisy wejdą w życie, to większość sklepów będzie mogła być otwarta tylko w kilka niedziel w ciągu roku. W piątek "Solidarność" złoży projekt ustawy w Sejmie.

- My chcemy wolnych niedziel. Zakazu handlu w niedzielę– grzmiał  Piotr Duda przewodniczący NSZZ „Solidarność” podczas obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Zobacz: Ile mogą dorobić młodzi emeryci? Są nowe wytyczne ZUS

I wszystko wskazuje na to, że postulat ten może zostać spełniony, bo już pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie podpisało się ponad 300 tys. osób. Projekt ma trafić do Sejmu 2 września. Jeśli spotka się z poparciem posłów i prezydenta, to wejdzie w życie.

Zobacz: Walka dyskontów o klienta

Co zakłada projekt ustawy? Przede wszystkim zakaz handlu w sklepach w niedzielę. Otworzenie placówki handlowej będzie możliwe tylko wtedy, gdy za ladą stanie sam właściciel. Tego dnia nie będzie mógł sprzedawać zarówno pracownik etatowy, jak i ten zatrudniony na podstawie umowy cywilno-prawnej.  Sklepy otwarte będą mogły być jedynie w kilka  niedziel w roku, m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, Wielkanoc, początek roku szkolnego oraz w tzw. niedziele wyprzedażowe przypadające w styczniu, czerwcu i lipcu. W niedzielę będą mogły być czynne jedynie stacje paliw, cukiernie, piekarnie, kioski, apteki i sklepy z pamiątkami.

Za złamanie przepisów będą groziły surowe kary – nawet 2 lata więzienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: