SuperBiz wiadomości Zakaz sprzedaży plastikowych reklamówek

Zakaz sprzedaży plastikowych reklamówek

04.07.2016, godz. 12:06
Sklepy wycofują plastikowe reklamówki
Sklepy wycofują plastikowe reklamówki foto: SHUTTERSTOCK

Zakaz sprzedaży jednorazowych nieekologicznych reklamówek w supermarketach właśnie zaczyna obowiązywać we Francji. W Polsce na razie większość supermarketów zrezygnowała z rozdawania takich toreb.

Foliowa torba rozkłada się nawet przez 400 lat. Jej ekologiczny odpowiednik rozpada się w warunkach naturalnych już w ciągu dwóch lat. Dlatego też supermarkety , a nawet bazarowi sprzedawcy we Francji rezygnują ze sprzedaży jednorazowych nieekologicznych foliówek i wprowadzają wyłącznie torby eko.

Zobacz: Ochotnicze Hufce Pracy - pośredniaki dla młodzieży

Od lipca małe sklepy, piekarnie, apteki i inne punkty handlowe we Francji nie mają prawa sprzedawania plastikowych reklamówek dla pakowania zakupów przy kasie. Klienci mogą sobie kupić torby wielokrotnego użytku. Jeszcze przez rok w sklepach dostępne będą cienkie foliówki służące do pakowania warzyw i owoców. Po tym terminie do pakowania i takich produktów będzie można używać wyłącznie ekotoreb np. toreb papierowych.

Zobacz: W handlu brakuje rąk do pracy

W Polsce póki co wycofywanie toreb plastikowych to nie przymus, ale dobre proekologiczne praktyki sklepów. W większości supermarketów wprowadzono torby biodegradowalne, za które trzeba zapłacić. Ale drobniejsi sklepikarze i handlarze bazarowi ekologią raczej się nie przejmują i pakuja zakupy w platikowe reklamówki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: