SuperBiz wiadomości Zakonnicy wybudowali w Krakowie biurowiec pod wynajem

Zakonnicy wybudowali w Krakowie biurowiec pod wynajem

04.11.2016, godz. 14:48
Zakon Pijarów
foto: Archiwum

Zakon pijarów buduje w Krakowie nowoczesny biurowiec pod wynajem. Obiekt powstaje na działkach, które zakon uzyskał na podstawie orzeczenia Komisji Majątkowej. Zyski z wynajmu biur mają być przeznaczone na podstawową działalność zakonu: edukację i prowadzenie szkół.

W celu realizacji inwestycji pijarzy założyli spółkę Astris, której prezesem został ekonom prowincji Pijarów – o. Józef Tarnawski. Biurowiec powstaje przy ul. Lublańskiej, ma być oddany do użytku w kwietniu 2017 r. 

Składał się będzie z dziewięciu kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych. W budynku powstanie parking dla ok. 160 samochodów i ponad 70 miejsc rowerowych. Do dyspozycji najemców będzie 13 tys. km kw. powierzchni biurowej.

Zobacz: Przekazaliśmy pięć milionów złotych na misje katolickie

O. Józef Tarnawski tłumaczył w czwartek dziennikarzom, że Zakon zastanawiał się, co zrobić z majątkiem posiadanym w Krakowie. – Najłatwiej jest sprzedać, lecz zasadniej, ale i trudniej jest zainwestować i mieć z tego środki na naszą działalność podstawową – tłumaczył.

– Prowincja, która w tym roku obchodzi jubileusz 400-lecia istnienia w Polsce, nie zaprzestaje swojej podstawowej działalności – edukacji i prowadzenia szkół – mówił o. Tarnawski. – Biurowiec powstaje nie dlatego, że mamy ambicję posiadania biurowca, ale jest on nam potrzebny, żeby spokojniej i lepiej robić to, co robimy – dodał.

Pełna nazwa zakonu to pijarów to Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych. Od samego początku w swej działalności zakon skupia się na prowadzeniu działalności oświatowej, wychowawczej i wydawniczej.

Komisja Majątkowa powstała w Polsce po 1989 r. i rozpatrywała sprawy zwrotu kościołom i innym związkom wyznaniowym majątku odebranego w PRL z naruszeniem ówczesnego prawa[1] lub przekazania w zamian odpowiedniej rekompensaty.

Źródło: propertynews.pl, krakow.wyborcza.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: