SuperBiz wiadomości Zamachy w Brukseli. Euro traci, złoto drożeje

Zamachy w Brukseli. Euro traci, złoto drożeje

22.03.2016, godz. 10:54
Salah Abdeslam Bruksela
Salah Abdeslam Bruksela foto: EAST NEWS

W Brukseli doszło do co najmniej trzech ataków terrorystycznych. Na zamachy na lotnisku w Zaventem niedaleko belgijskiej stolicy oraz w brukselskim metrze reagują też rynki finansowe. Traci przede wszystkim waluta euro i zachodnioeuropejskie giełdy - szczególnie spadają akcje linii lotniczych. Z kolei rośnie cena złota.

Blisko 2 proc. tracą niemiecki DAX, francuski CAC40 i włoski FTSE MIB, nieco mniej osuwają się hiszpański IBEX i brytyjski FTSE. WIG20 po pół godzinie notowań traci 0,8 proc. - podaje serwis bankier.pl. Rynki poza zachodnią Europą tracą zdecydowanie mniej.

Czytaj też: Bursztyn cenniejszy niż złoto

Ze względu na to, że zamachy w Brukseli miały miejsce m.in. na lotnisku, to na giełdzie spadają też akcje linii lotniczych. Akcje Lufthansy tanieją o 3,8 proc., Air Frnace-KLM o 5,15 proc., a Ryanaira o 3,5 proc.

Notowania euro spadły poniżej 1,12 dolara. Europejska waluta osłabia się także w relacji z frankiem szwajcarskim, rublem czy chińskim juanem. Kurs euro do złotówki wynosi obecnie 4,25 zł.

Z kolei po informacjach o zamacha w Belgii na wartości zyskuje złoto. Szlachetny kruszec zbliża się do poziomu 1260 dolarów za uncję.

 

 

Źródło: bankier.pl, finanse.wp.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: