SuperBiz wiadomości Zapłacimy więcej za bezpieczny seks? Do 23 proc. ma wzrosnąć VAT na prezerwatywy

Zapłacimy więcej za bezpieczny seks? Do 23 proc. ma wzrosnąć VAT na prezerwatywy

12.07.2017, godz. 16:55
Prezerwatywy prezerwatywa
foto: FOTO SE

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza 23-procentowy podatek VAT od prezerwatyw. Na zmianach ucierpią użytkownicy osłonek antykoncepcyjnych. W przyszłości zapłacą za nie więcej.

Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę prezerwatyw. Chce podnieść na nie podatek VAT z 8 do 23 procent – pisze pb.pl. Wyższy podatek VAT nie ma nic wspólnego z promocją „naturalnej antykoncepcji". To konsekwencja werdyktu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dwa late temu TSUE uznał, że Polska łamie jedną z unijnych dyrektyw poprzez utrzymywanie preferencyjnej stawki VAT na wybrane produkty, które nie są wyrobami medycznymi, ani farmaceutycznymi.

ZOBACZ: Sprzedawali wibratory i śledzili użytkowników. Jest pozew

Obecnie wysokość podatku VAT od prezerwatyw wynosi 8 procent. Taką samą stawką VAT są objęte: smoczki dla dzieci, torebki na lód czy niektóre składniki suplementów diety – wylicza „Puls Biznesu". Jak zaznacza, już w zeszłym roku rząd przymierzał się do podniesienia stawek VAT, ale nie wprowadził swoich planów w życie.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT powinien ujrzeć światło dzienne już w III kw. bieżącego roku. Rząd może znieść niższą stawkę VAT na produkty, które znajdują się w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Na liście umieszczono tak różne produkty, jak: soczewki kontaktowe, szkła do okularów inne niż korygujące wzrok (np. do okularów przeciwsłonecznych), odciągacze do mleka, smoczki dla niemowląt, cewki, strzykawki i ich zbiorniczki, worki tlenowe, kroplomierze, rozpylacze, torebki na lód, butelki na gorącą wodę, niektóre składniki suplementów diety oraz prezerwatywy – podaje pb.pl. Z załącznika znikną lub ulegnąć modyfikacji wybrane elementy, a wśród nich – osłonki antykoncepcyjne.

Oprac. na podst. pb.pl, wiadomoscihandlowe.pl

tagi: prezerwatywy
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: