SuperBiz wiadomości Zarobki informatyków. Ile zarabiają pracownicy IT?

Zarobki informatyków. Ile zarabiają pracownicy IT?

18.05.2015, godz. 16:15
Informatyk
Zarobki informatyków foto: Archiwum

Zarobki informatyków to zwykle kilka średnich krajowych (ok. 10 tys. zł brutto). Pensje polskich pracowników branży informatycznej są jednak i tak niższe niż ich kolegów i koleżanek na Zachodzie. Dlatego też wielu ze specjalistów IT decyduje się na emigrację zarobkową.

Mało która grupa zawodowa może pochwalić się takimi zarobkami jak informatycy. Nie dość, że są świetnie opłacani, to ciągle jest na nich popyt zarówno na rynku krajowym jak i za granicą. Wiele firm płaci nawet za relokację, czyli dopłaca swojemu pracownikowi za to, że musiał przeprowadzić się do innego miasta. Jednak nie każdy informatyk ma tak dobrze.

Nawet do 35 tys. zł

Zarobki wśród informatyków zaczynają się do 2 tys. zł brutto, a kończą się na 35 tys. zł – tak wynika raportu płac (dane za 2013 r.) przygotowany przez Adecco, firmę zajmującą się pośrednictwem pracy. Na najniższą pensję w branży mogą liczyć początkujący specjaliści wsparcia technicznego. Najwięcej na konto wpada dyraktorom IT - miesięcznie nawet 35 tys. zł.

Zobacz koniecznie: Zarobki w służbie zdrowia. Jak dużo zarabiają lekarze?

W najlepszej sytuacji są programiści, którzy wyjątkowo nie muszą martwić się o brak ofert pracy i mogą spać spokojnie. Jak wynika z danych Grafton Recruitment, programiści C/C++, Java,.Net czy aplikacji mobilnych na urządzenia Apple'a i z systemem Android – są szczególnie rozchwytywani.

Ich zarobki – w zależności od doświadczenia, wahają się od 5 do 16 tys. zł brutto miesięcznie. Na podobne stawki mogą liczyć też konsultanci SAP (zintegrowany system informatyczny, który pozwala zarządzać procesami biznesowymi firmy). Specjaliści przyznają, że "sapowcy" są jednymi z najchętniej poszukiwanych pracowników na dzisiejszym rynku.

Co ciekawe podobne wynagordzenie czeka na programistę w województwie podkarpackim, podlaskim i mazowieckim czy wielkopolskim – co jest dość nietypowe w skali naszego rynku pracy. W większości branż liderem płacowym jest województwo mazowieckie i Warszawa, gdzie średnia pensja wynosi 5,4 tys. brutto. Dalej jest dolnośląskie (4,33 tys. zł) i pomorskie (4,25 tys. zł), a stawkę zamyka podkarpackie czy podlaskie (w obu średnia pensja to 3,2 tys. zł).

Biedny informatyk z Polski?

Choć informatycy w Polsce na wynagrodzenia nie mogą narzekać, to w porównaniu do zagranicznych kolegów widać już sporą rozbieżność uposażenia – ale nie w każdej specjalności.

Sprawdź również: Pensje nauczycieli. Ile zarabia się w polskiej szkole?

Z danych serwisu wynagrodzenia.pl i firmy doradczej Sedlak&Sedlak wynika, że w Polsce inżynier oprogramowania zarabia średnio 20,870 euro rocznie (ponad 83 tys. zł). W skali europejskiej to szary koniec. Za nami plasują się jedynie informatycy z Węgier, którzy zarabiali o 4 proc. mniej. Bardzo podobne zarobki oferowano w Grecji, Włoszech i Portugalii. W Hiszpanii płaci się już prawie o połowę, a fińscy, irlandzcy, holenderscy i angielscy inżynierowie oprogramowania zarabiali dwa razy więcej niż polscy.

Z kolei specjalista ds. IT w Polsce rocznie zarabia 18 692 euro (ok. 75 tys. zł). W tym przypadku polscy pracownicy wypadają już lepiej na tle wybranych krajów europejskich. Słowacy otrzymują o 30 proc. mniej od nas, a Grecy i Portugalczycy mają bardzo podobne stawki. Z kolei Włosi zarabiali więcej o około 34 proc., Hiszpanie i Irlandczycy o połowę. Dwa razy więcej od naszych specjalistów zarabiają Francuzi, a dwa i pół razy Holendrzy oraz Niemcy.

Na specjalistów od programowania Javy czeka roczny zarobek 18 502 euro rocznie (ok. 75 tys. zł). Połowę mniej otrzymają Grecy. Mniej zarobią również portugalscy i hiszpańscy programiści Javy. Natomiast zarobki Włochów oscylują na tym samym poziomie, Francuzów są dwa razy wyższe. Na wysokie wynagrodzenie prawie 2,5 razy większe od polskiego mogą liczyć programiści z Holandii i Anglii.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: