SuperBiz wiadomości Zarobki polityków. Ile zarabia prezydent Polski

Zarobki polityków. Ile zarabia prezydent Polski

24.05.2015, godz. 11:00
KANDYDACI WALCZĄ O TE LUKSUSY - PAŁAC PREZYDENCKI
foto: Super Express

Osoba piastująca najważniejszy urząd w Polsce powinna dobrze zarabiać – uważają jedni. Prezydent zarabia za dużo – twierdzą inni. Tego sporu na pewno nie rozstrzygniemy, ale sprawdzamy, ile faktycznie wynoszą zarobki prezydenta, bez uwzględniania przywilejów takich jak możliwość mieszkania w Pałacu czy korzystanie z prezydenckich ośrodków wypoczynkowych

Kwestie zarobków prezydenta reguluje Ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe z 1981 r. z późniejszymi zmianami. Tu możemy przeczytać o zasadach ustalania pensji nie tylko prezydenta, ale m.in. marszałków Sejmu i Senatu czy premiera. Jeśli chodzi o najważniejszą osobę w Polsce, jej zarobki są ustalane według zasad z 2000 r. Prezydent może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze, czyli po postu pensję, i dodatek funkcyjny będący rekompensatą za pracę na stanowisku obciążonym dużą odpowiedzialnością.

Dokładne kwoty zarobków

Jak oblicza się te wynagrodzenia? Na podstawie kwoty bazowej zapisanej w Ustawie budżetowej. W ustawie na rok 2015 zapisano, że kwota bazowa m.in. dla prezydenta wynosi 1 766,46 zł. Aby policzyć pensję „pierwszego Polaka” należy ją pomnożyć przez siedem, a jeśli chcemy poznać wartość dodatku funkcyjnego, przez trzy. Z tej prostej arytmetyki jasno wynika, ze prezydent w sumie zarabia 12.365,22 zł plus 5.299,38 zł, a więc łącznie 17.664,6 zł brutto.

Pieniądze po skończonej kadencji

Prócz tego prezydentowi przysługuje też dodatek stażowy, zwany dodatkiem za wysługę lat, i wraz z nim prezydencka pensja to 20.138 zł brutto miesięcznie - a więc „na rękę” jest to 14.098 zł. Warto zaznaczyć, że prezydent rozlicza się z fiskusem, jak każdy inny obywatel, ale wynagrodzenie przysługuje mu przez aż trzy miesiące po wygaśnięciu kadencji (lub też w przypadku np. odwołania, jeśli był prezydentem dłużej niż 12 miesięcy).

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: