SuperBiz wiadomości Zarobki straży miejskiej w Polsce. Ile dostaje strażnik, a ile komendant

Zarobki straży miejskiej w Polsce. Ile dostaje strażnik, a ile komendant

27.01.2017, godz. 13:11
straż miejska
foto: Super Express

Nie ma co mydlić oczu – straż miejska nie należy do najbardziej lubianych formacji mundurowych w Polsce. Jej rola jest jednak bardzo istotna – strażnicy odciążają policję w przypadku interwencji, które podlegają pod Kodeks wykroczeń. Często są niezastąpieni, a za pracę powinna im się należeć godziwa zapłata. Czy tak jest w istocie?

„Do ochrony porządku publicznego na terenie gminy może być utworzona samorządowa umundurowana formacja – straż gminna” - mówi pierwszy artykuł Ustawy o strażach gminnych z 1997 r. Dokument jasno stwierdza, że samorząd może, ale nie musi, utworzyć na swoim terenie straż. W gminach, w których organem wykonawczym jest burmistrz lub prezydent miasta, straż gminna nazywa się strażą miejską. W Polsce nie ma rozporządzenia, który jasno ustalałoby zarobki strażnika miejskiego. Nie zajmuje się tym ani MON, ani MSWiA. Wysokość wynagrodzeń strażników ustalana jest przez konkretny samorząd, dlatego też zarobki te bardzo odbiegają od siebie w różnych częściach kraju. Rzecz jasna, zależą one także od stopnia służbowego posiadanego przez konkretnego funkcjonariusza.

ZOBACZ TEŻ: Zarobki policjantów w Polsce. Ile dostaje drogówka i komendant?

Postanowiliśmy sprawdzić, ile obecnie zarabiają strażnicy miejscy w Warszawie w zależności od zajmowanego stanowiska. Specjalnie dla nas Referat Prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy przygotował zestawienie, które możecie zobaczyć poniżej (nie uwzględniono w nim jedynie zarobków komendanta, które zaczerpnęliśmy z jego oświadczenia majątkowego za rok 2015, z kolei średnie wynagrodzenie stołecznych strażników dotyczy roku 2016; wszystkie kwoty brutto):