SuperBiz wiadomości Zarządca nieruchomości - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Zarządca nieruchomości - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

26.02.2016, godz. 14:28
45 pomysłów na biznes
foto:

Wspólnoty mieszkaniowe, osiedla domków letniskowych, apartamenty na wynajem wymagają odpowiedzialnego i umiejętnego zarządzania. Często właściciele tego typu nieruchomości wolą powierzyć takie zadanie specjaliście. Przez kilka lat zajmowali się tym wyłącznie licencjonowani zarządcy nieruchomości. Ale teraz  taki zawód może wykonywać każdy.

Zarządca nieruchomości dba o o właściwą gospodarkę  finansową nieruchomości,  prawidłową eksploatację jej, na bieżąco ją administruje, utrzymuje w dobrym stanie i zapewnienia bezpieczne użytkowanie nieruchomości. Zarządca  obiektu odpowiada za terminowe dokonywanie okresowych przeglądów nieruchomości: budowlanego, energetycznego, gazowego, instalacji wodnej, usuwanie śniegu z dachu i chodników, dokonywanie bieżących napraw, organizowanie i nadzorowanie kompleksowych remontów.


Wymagania zawodowe


Od 1 stycznia 2014 roku kandydat do tego zawodu nie musi spełniać wyśrubowanych wymagań. Zgodnie  z nowymi przepisami ma jedynie  posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przy czym ustawodawca nie przewidział już restrykcji za brak takowego ubezpieczenia. Zatem tak naprawdę zarządcą nieruchomości może zostać każdy. Do startu w tym interesie nie potrzebuje też wielkiej gotówki. Podstawą działalności takiego zarządcy jest umowa  o zarządzanie nieruchomością lub nieruchomościami zawarta między nim a  właścicielem, wspólnotą mieszkaniową, albo inną osobą lub podmiotem, któremu przysługuje prawo do nieruchomości. Najlepiej działać jako firma. Wówczas wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, wybierając odpowiednie kody w rejestrze CEIDG. Na początek można zatrudnić się w firmie już działającej na rynku i tam zdobyć przydatne w przyszłości doświadczenie, bo już jako samodzielny zarządca powinieneś mieć fachową wiedzę i umiejętności niezbędne w tej branży.Poszukiwanie klienta


W Polsce  powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych. Są to główni klienci zarządców nieruchomości. Często wspólnoty nie chcą same borykać się z zarządzaniem swoją nieruchomością i wolą zlecić to trudne i czasochłonne zadanie specjaliście, który dopilnuje spraw finansowych, remontowych, związanych z bezpieczeństwem mieszkańców. Do puli swoich klientów zarządca nieruchomości z powodzeniem może dodać właścicieli osiedli domków letniskowych, ośrodków wczasowych, apartamentów na wynajem. Zatem jak się postara, to na brak klientów na pewno nie będzie narzekać.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: