Zaskakujący efekt 500+? Rodzice chcą odzyskać swoje dzieci

2016-04-25 16:12

Przypływ rodzicielskiej miłości czy efekt 500 zł na dziecko. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreśla, że w ostatnich tygodniach do biura RPD trafia więcej próśb o interwencję w sprawie odzyskania dzieci z pieczy zastępczej. Jednak o tym decydują sądy.

Przed 1 kwietnia obawiano się, że program "Rodzina 500+" może przynieść kilka niepożądanych efektów, w tym zwiększone zainteresowanie rodziców swoimi pociechami, które im odebrano i umieszczono w pieczy zastępczej.

Zobacz również: Padł kolejny rekord 500+. Aż 6000 zł dostaną rodzice dwanaściorga nieletnich dzieci z Małopolski

Rzecznik Praw Dziecka przyznaje, że z perspektywy jego urzędu jest to zauważalne. Kiedyś w miesiącu zdarzały się 1-2 przypadki, że proszono rzecznika o interwencję w sprawie odzyskania dzieci, teraz dostaję ich więcej, w każdym tygodniu - to zjawisko widzę - powiedział Michalak. Zaznaczył jednak, że są to tylko prośby, a decyzje w takich sprawach zawsze podejmują sądy.

Jak podkreślił, nie można wykluczyć, że część rodzin faktycznie naprawiła swoją sytuację. - To trzeba indywidualnie zbadać, bo gdyby dziecko z pieczy mogło wrócić do swojej rodziny biologicznej i było w niej bezpieczne i kochane, to znakomicie. Jednak w wielu przypadkach od razu widać, że to nie jest ktoś, na kogo należy postawić. Ale ja tu liczę na mądrość sędziego, który będzie podejmował decyzję w takiej sprawie, bo nikt inny tej decyzji podjąć nie może - dodał Michalak.

Społeczny doradca RPD sędzia w stanie spoczynku Agnieszka Rękas potwierdziła, że takie wnioski cały czas się zdarzają, ale każdy przypadek jest indywidualnie badany przez sędziego.

- Piecza zastępcza jest pieczą tymczasową, na okres, kiedy rodzina przeżywa trudności. I nawet jeśli wydawana jest decyzja o odebraniu dzieci, to z rodziną biologiczną powinno się pracować, dziecko powinno mieć z nią kontakt. Jednym z zadań rodziców w pieczy zastępczej czy opiekunów w pieczy instytucjonalnej jest współpraca z rodziną biologiczną, żeby stworzyć warunki powrotu dziecka, jeżeli jest to zgodne z jego dobrem - przypomniała.

Czytaj koniecznie: 5 najczęstszych błędów we wniosku o 500+. Jak je poprawić?

Zdaniem RPD ktoś, kto chce być dobrym rodzicem, nawet jeśli mu to do tej pory nie wychodziło, po odbiorze dziecka zrobi wszystko, by jak najszybciej mogło ono wrócić pod jego opiekę. - Jeśli przez lata tego nie robił, to też o czymś świadczy - podkreślił Michalak.

Wyraził przekonanie, że sędziowie będą brać to pod uwagę i wyciągać wnioski. - Dla mnie niepokojące by było, gdyby zbyt łatwo dawali wiarę takim osobom i gdyby dzieciaki wracały w miejsca, które nie są dla nich bezpieczne. Póki co takiego zjawiska nie obserwujemy, a to że ktoś się stara, to dobrze – niech naprawia swoje życie, świat będzie na pewno lepszy. Ale nie wystarczy tylko chcieć - powiedział RPD.

Również MRPiPS - w odpowiedzi na doniesienia o próbach odzyskiwania dzieci z pieczy zastępczej - podkreśliło, że zasadność przywrócenia władzy rodzicielskiej zawsze jest oceniana indywidualnie, a decyzje w tej kwestii podejmuje sąd.

 

Źródło: PAP/TVN24 BiŚ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze