SuperBiz wiadomości Zawody bez przyszłości. W tych branżach grozi największe bezrobocie

Zawody bez przyszłości. W tych branżach grozi największe bezrobocie

07.03.2016, godz. 11:18
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Sprzedawca, kucharz, fryzjer, krawiec i budowlaniec – to zawody wśród których wciąż panuje największe bezrobocie. Mimo, że od 10 lat plasują się na czele nierokujących profesji, szkoły wciąż uczą tych zawodów.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że niechlubny ranking zawodów w których panuje największe bezrobocie, od dekady praktycznie nie zmienia się. Choć lista liczy aż 2,5 tysiąca zawodów, to w profesje z pierwszej dziesiątki zmieniają się jedynie pozycjami.

Zobacz koniecznie: Rozlicz PIT na zakupach. Lista centrów handlowych w których oddasz deklaracje

Jak wygląda top zawodów bez szans na znalezienie pracy? Pierwszą dziesiątkę profesji, w której zarejestrowano w 2015 roku, największą liczbę osób bezrobotnych otwiera sprzedawca. Tuż za nim plasuje się kucharz i robotnik gospodarczy. Na brak pracy pełne prawo skarżyć się mają: ślusarze, pomocnicy budowlani, technicy ekonomiści i murarze. Dziesiątkę zamykają krawcy, sprzątaczki biurowe i fryzjerzy.

Brak kwalifikacji, brak pracy
Nie trudno zauważyć, że bez pracy pozostają osoby nisko wykwalifikowane. Wśród 10 zawodów nie rokujących dobrze na znalezienie pracy znalazł się tylko jeden, którego uzyskanie wymaga skończenia szkoły średniej. Wciąż liczą się więc kwalifikacje. Z danych wynika, że technik ekonomista ma problem ze znalezieniem pracy, ale już ekonomista z wyższym wykształceniem bez trudu znajdzie zajęcie.

Optymizmem nie napawa natomiast fakt, że mimo iż ranking zawodów bez przyszłości nie zmienia się od dekady, szkoły wciąż kształcą młodzież w tym kierunku. Dla przykładu w roku 2014/2015 na rynek pracy trafiło ponad 8 tysięcy techników ekonomistów i ponad 6 tysięcy fryzjerów.

 

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: