SuperBiz wiadomości Żeby zyskać dostęp do WiFi, trzeba będzie się wylegitymować?

Żeby zyskać dostęp do WiFi, trzeba będzie się wylegitymować?

15.09.2016, godz. 13:00
Nie rejestruj karty prepaid przez telefon! To może być oszustwo
foto: SHUTTERSTOCK

Po anonimowym WiFi w centrach handlowych, restauracjach itp. wkrótce zostaną tylko wspomnienia? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właściciele zabezpieczą je hasłami, zaś użytkownicy przed uzyskaniem hasła będą musieli się wylegitymować.

Takie mogą być konsekwencja rozstrzygnięcia wydanego przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Sprawa dotyczyła obywatela Niemiec Tobiasa McFaddena, który prowadzi sklep ze sprzętem estradowym. Udostępniał w nim darmowe i niezabezpieczone hasłem WiFi. Ktoś przez tę sieć rozpowszechnił piracki plik z piosenką, do której prawa ma Sony Music Entertainment Germany. Wytwórnia zażądała odszkodowania od właściciela sklepu. Ten tłumaczył, że nie miał nic wspólnego z piractwem i nie może ponosić odpowiedzialności za czyny użytkowników, którym udostępniał swoje łącze.

Zobacz także: Blisko połowa z nas robi e-zakupy. Powoli przekonują się do nich również starsze osoby

Rozstrzygnięcie Trybunału idzie w kierunku zapobiegania tego typu sytuacjom. Stwierdził on m.in., że sąd może nakazać administratorowi sieci, by ten zapobiegał naruszeniom praw autorskich. Sędziowie TSUE jednoznacznie zaznaczyli, że nakaz taki będzie skuteczny tylko wtedy, gdy sieć WiFi zostanie zabezpieczona hasłem, które będzie udostępniane klientom dopiero po sprawdzeniu ich tożsamości.

Skończyć się to może na tym, że centrum handlowe, które otrzyma nakaz zabezpieczy WiFi hasłem. W efekcie klienci łącząc się z siecią zobaczą komunikat, że aby uzyskać do niej dostęp, powinni udać się do obsługi klienta. Obsługa udostępni im hasło dopiero po spisaniu ich danych z dowodu lub innego dokumentu tożsamości. Najprawdopodobniej hasło będzie unikalne, przypisane do konkretnej osoby.

Czytaj również: Zobaczysz dzwoniącego zanim odbierzesz połączenie! Poznaj komunikator Google Duo

"Trybunał stwierdził, że nakaz zabezpieczenia łącza internetowego hasłem może zapewnić równowagę pomiędzy, z jednej strony, prawami własności intelektualnej przysługującymi podmiotom praw autorskich a, z drugiej strony, prawem do wolności prowadzenia działalności gospodarczej przez dostawcę dostępu do sieci telekomunikacyjnej oraz prawem do wolności informacji przysługującym użytkownikom sieci. Trybunał zauważył w szczególności, że środek taki może zniechęcić użytkowników sieci do naruszania praw własności intelektualnej" - czytamy w komunikacie prasowym TSUE.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: