SuperBiz wiadomości Zgoda w Sejmie na dodatki dla emerytów! Pieniądze dostaną w marcu

Zgoda w Sejmie na dodatki dla emerytów! Pieniądze dostaną w marcu

15.01.2016, godz. 06:00
Seniorze! ZOBACZ ile możesz dorobić do emerytury i renty
foto: SHUTTERSTOCK

Ponad polityczna zgoda w Sejmie w dyskusji o jednorazowych dodatkach dla najuboższych emerytów i rencistów (dla tych którzy otrzymują do 2 tys. zł miesięcznie). Najbardziej potrzebujący mogą otrzymać zapomogę w kwocie 350 zł. Pieniądze mają być wypłacane w marcu z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych.

- W naszej ocenie dodatek będzie stanowił wsparcie dla 6,5 mln świadczeniobiorców, przede wszystkim dla emerytów i rencistów - podkreśliła przemawiająca w imieniu klubu PiS Urszula Rustecka.

Sprawdź koniecznie: Niższy wiek emerytalny? PiS: To może poczekać

PO zaproponowało żeby dodatek w najwyższym przedziale (przy świadczeniach powyżej 1500 zł) wzrósł z 50 zł do 100 zł. Zaznaczyła, że jest to "najliczniejsza grupa emerytów i rencistów". Poprawkę te poprała Kornelia Wróblewska z klubu Nowoczesna. Z kolej szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chciałby podwojenia kwot dla każdej uprawnionych grup. - To jest 1,5 mld więcej wydatków z budżetu, nie, stop - lepsza inwestycja w osoby starsze - mówił lider ludowców.

Na tę chwilę projekt zakłada, że najwięcej - bo 350 zł dostaną ci, którzy z ZUS-u oraz KRUS-u dostają miesięcznie poniżej 900 zł brutto. Na 300 zł mogą liczyć emeryci i renciści ze świadczeniem 900-1100 zł, na 200 zł z 1100 do 1500 zł. Najmniej - 100 zł, trafi do świadczeniobiorców w przedziale 1500-2000 tys. zł brutto.

Dodatek ma być zwolniony od podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Będzie wypłacany z urzędu, a nie na wniosek uprawnionych. Ustawa miałaby wejść w życie 1 marca, a dodatek byłby wypłacony z marcowymi świadczeniami.

Obecnie projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny, w związku ze zgłoszonymi poprawkami.

Dodatek ma kosztować budżet 1,41 mld zł. 860 mln zł z tej kwoty wpłynie do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, 390 mln zł do KRUS, 8 mln zł trafi do służb mundurowych, 95 mln zł na renty socjalne, a 60 mln zł na świadczenia przedemerytalne.

 

Źródło: PAP/Polskie Radio

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: