SuperBiz wiadomości Zgubiono twoją przesyłkę? Już nie dostaniesz odszkodowania

Zgubiono twoją przesyłkę? Już nie dostaniesz odszkodowania

22.02.2017, godz. 16:22
Poczta Polska
foto: Super Express

Prawo do odszkodowań za niedostarczone przesyłki nie będzie już obowiązywać, jeśli chodzi o "zwykłe" listy i paczki. Dotychczasowa zasada będzie dotyczyć tylko przekazów „rejestrowanych", czyli wysyłanych w formie poleconej. Jeśli nie dostarczono zwykłego listu, nie będzie można złożyć reklamacji na usługi poczty.

Nowelizacja ustawy Prawo pocztowe znosi konkurencję na dostarczanie przesyłek sądowych i urzędowych i zakłada, że do 2025 roku korespondencja ma być przekazywana przez tzw. „operatora wyznaczonego", czyli Pocztę Polską. Najważniejsza jest jednak zmiana w projekcie nowelizacji, która odbiera klientom prawo do ubiegania się o odszkodowanie za niedostarczone listy, jeśli nie były one rejestrowane. Prawo to wprowadzono w 2013 roku, a obecny kształt projektu ma zlikwidować tę możliwość.

Sprawdź również: Podwyżki cen na poczcie. Zobacz, co podrożeje


To postulat Poczty Polskiej, która wskazała, że procedura rekompensaty za utracone listy była wykorzystywana przez klientów na masową skalę – tylko w samej pierwszej połowie 2016 roku kwota odszkodowań sięgnęła 2 mln zł.

Zobacz także: Uwaga na oszustów! Wysyłają fałszywe maile od kurierów DPD


Ustawowa stawka zadośćuczynienia za przesyłkę rejestrowaną wynosi obecnie 145 zł.

 

Źródło: /DGP

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: