SuperBiz wiadomości Ziobro skontroluje 500 zł na dziecko? Specjalne konto i karta dla rodziców

Ziobro skontroluje 500 zł na dziecko? Specjalne konto i karta dla rodziców

15.01.2016, godz. 12:18
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro (44 l.) foto: Super Express

Pieniądze wypłacane rodzicom w ramach projektu 500 zł na dziecko mają trafić na specjalne konto z osobną kartą płatniczą, żeby dokładnie sprawdzać na co wydawane są pieniądze - podaje "Radio Zet". Rewelacje resortu Zbigniewa Ziobry neguje ministerstwo pracy. - Wypłaty będą w gotówce - uspokaja Bartosz Marczuk, wiceszef MRPiPS.

Kontrowersyjny pomysł urzędu, którym kieruje Zbigniew Ziobro to efekt konsultacji międzyresortowych jakie przechodzi obecnie projekt "500+", sztandarowy i priorytetowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Dotychczas autorzy projektu ustawy, czyli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mówili o tym, że świadczenie byłoby wysyłane na istniejące już konta bankowe rodziców.

Zobacz również: Od kiedy będzie wypłacane 500 zł na dziecko? [WYJAŚNIAMY]

To nie spodobało się politykowi Zjednoczonej Prawicy. Ziobro chciałby, aby dzięki specjalnym kontom i kartom, rząd mógł kontrolować wydatki rodziców z pieniędzy otrzymywany na dzieci - informuje "Radio Zet". Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że podobne rozwiązania stosuje się w sektorze prywatnym i proponuje, aby świadczeniobiorcy otrzymywali specjalną kartę płatniczą, za pomocą której płaciliby za artykuły przeznaczone jedynie dla dzieci. Przykładowo: ubrania, kosmetyki, środki pielęgnacji czy produkty żywnościowe.

Ten pomysł krytykuje i obala resort pracy, który pracuje nad ustawą "500+". - Wypłata w gotówce. To rodzice, a nie urzędnicy wiedzą co jest najlepsze dla ich dzieci - napisał na Twitterze Bartosz Marczuk, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szerzej do sprawy odniosło się MRPiPS w specjalnym komunikacie. - "Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt nie będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w zakresie tego jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych".

Czytaj koniecznie: Kto ostatecznie dostanie 500 zł na dziecko? [WYJAŚNIAMY]

"Urzędnicy pomocy społecznej z reguły wiedzą, gdzie mogą być problemy, sytuacje patologiczne w rodzinie. Jeśli coś będzie nie tak, pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, na podstawie informacji od pracownika socjalnego, będzie mógł zamienić wypłatę choćby na pomoc w formie rzeczowej: np. na opłacenie opieki nad dziećmi, wyjazdy kolonijne, jedzenie, ubrania, lekarstwa itp." - wyjaśnia ministerstwo.

 

Źródło: "Radio Zet", "TVN24 BiŚ"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: